piątek, 31 lipca 2015

Truskawkowe z bezą kawową

Warte polecenia, smakowite, kwaskowe, lekkie ciasto, do wykorzystania wszystkie owoce sezonowe!, atrakcyjne w smaku i wyglądzie, polecamy szczególnie, ze względu na nieskomplikowane wykonanie, rewelacja  z uwagi na połączenie smaku owocowego z kawowym...
Składniki:


2,5 szklanki mąki pszennej
1 kostka margaryny
2 łyżki gęstej śmietany
0,5 szklanki cukru
1 cukier wanilinowy
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4 żółtka


Masa truskawkowa

0,5 kg truskawek ( mogą być mrożone )
2 budynie waniliowe
6 łyżek cukru
1 szklanka wody


Beza kawowa

4 białka
szczypta soli
2 płaskie łyżki kawy rozpuszczalnej
1 łyżka gorącej wody
5 łyżek cukru pudru



Wykonanie:


Składniki na ciasto przekładamy na stolnicę, siekamy dokładnie nożem, następnie wyrabiamy ciasto, schładzamy w lodówce około 20 minut. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia wykładamy ciasto rozkładając równomiernie na całej powierzchni blaszki. Ciasto pieczemy 15 minut w temperaturze 180 stopni C. Truskawki myjemy, usuwamy szypułki, osączamy z wody, kroimy na połówki. Przekładamy do garnka, wsypujemy cukier, wlewamy 1/2 szklanki wody, gotujemy na wolnym ogniu około 3-4 minut, aż cukier się rozpuści. Budyń rozprowadzamy w 1/2 szklance wody wlewamy do truskawek, delikatnie mieszając gotujemy jeszcze 2-3 minuty. Masę lekko studzimy, wykładamy na podpieczony spód. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę, dodajemy cukier puder, dalej miksujemy. Kawę rozpuszczamy w łyżce gorącej wody, cienkim strumieniem wlewamy do masy bezowej delikatnie mieszając. Bezę kawową wykładamy na masę truskawkową. Tak przygotowane ciasto pieczemy około 30 minut w temperaturze 170 stopni C.


Ciasto przygotowała Elżbieta


Smacznego :)

czwartek, 30 lipca 2015

Karkówka pieczona

Sztuka mięsa pieczona stanowi doskonałą alternatywę dla kupnych wędlin, takie mięso na zimno do chleba to wspaniały element do kanapki, a na ciepło - pokrojone w plastry stanowi danie obiadowe, polecamy taką pieczeń - bez trudu mamy konkretne danie!

Składniki:

1 kg karkówki
po pół łyżeczki przypraw: tymianku, rozmarynu, papryki słodkiej, kminu rzymskiego, suszonej pietruszki
1 łyżeczka musztardy
2 łyżka oleju
sól, pieprz świeżo mielony


Wykonanie:
Karkówkę myjemy, osuszamy delikatnie dociskając ręcznik papierowy, mięso smarujemy olejem i musztardą. Pozostałe przyprawy łączymy razem  se sobą,  posypujemy karkówkę lekko wgniatając przyprawy. Odstawiamy na noc do lodówki.  Na następny dzień  wkładamy do naczynia żaroodpornego bez przykrycia pieczemy w piekarniku około 1,5 godz w temperaturze 180 stopni  C.


Smacznego :)

środa, 29 lipca 2015

Placuszki jabłkowe

A może przekąsimy na deser, czy ciepłą kolację placuszki z jabłuszkiem? z kleksem serka i miodu stanowią doskonałą przekąskę dla dzieci podczas wakacyjnych zabaw w długie, letnie dni

Składniki:

1,5 szklanki mąki
1,5 szklanki mleka
3 jabłka
1 szklanka musli
1 budyń waniliowy
po 4 łyżki płatków migdałowych, wiórków kokosowych
szczypta cynamonu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
olej do smażenia

Ponadto

serek mascarpone
miód


Wykonanie:

Jabłka obieramy, kroimy w cienkie plasterki. Wszystkie składniki mieszamy se sobą dokładnie, dodajemy jabłka, delikatnie łączymy ze sobą. Na patelni rozgrzewamy olej ciasto kładziemy łyżką, smażymy na złoty kolor z obu stron. Na usmażone placuszki wykładamy 1 łyżkę serka oraz łyżeczkę miodu, delikatnie łączymy na placuszku. 



Smacznego :)

wtorek, 28 lipca 2015

Królowa sałat

Doskonały dodatek do dania głównego, któż nie lubi sałaty?! jedzmy to zielone warzywo, zdrowe głównie dlatego, że właśnie zielone! korzystajmy z trwającego sezonu na sałatę i przyrządzajmy ją jak najczęściej, o to jej kolejna odsłona!

Składniki:

1 duża sałata
pęczek szczypiorku
pęczek kopru
2 ząbki czosnku
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżeczka cukru
sól i pieprz świeżo mielony
1 duży jogurt naturalny
1 mała śmietana 18%


Wykonanie:


Sałatę myjemy,obsuszamy z wody, następnie  rwiemy na mniejsze kawałki, przekładamy do miski skropimy sokiem z  cytryny, lekko solimy. Jogurt mieszamy razem ze śmietaną dodajemy posiekany drobniutko czosnek, szczypiorek. Wsypujemy cukier, sól oraz pieprz do smaku. Polewamy sosem sałatę, delikatnie mieszamy, posypujemy posiekanym koperkiem. Dekorujemy pomidorami koktajlowymi.



Smacznego :)

poniedziałek, 27 lipca 2015

Śmietanowa chatka

A oto wspaniała alternatywa do pieczonych ciast, to wersja ciasta na zimno, bez udziału piekarnika, doskonały deserek na zimno, do poobiedniej kawy taka porcyjka? - czemu nie?!

Składniki:

3 paczki herbatników kakaowych 
1 śmietana 30%
1 serek mascarpone
1 łyżka cukru pudru
2 łyżeczki soku z limonki
1 paczka wiórek kokosowych 
polewa czekoladową 


Wykonanie:

Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem dodajemy serek oraz sok z limonki delikatnie łączymy ze sobą. Na desce układamy 1 paczkę herbatników nakładamy masę śmietankowo-serową układamy boki, tworząc ciasto na kształt piramidy, owijamy folią aluminiową zostawiamy na noc w chłodnym miejscu. Na drugi dzień ściągamy folię, polewamy ciepłą polewą, posypujemy wiórkami kokosowymi można również posypać mielonymi orzechami lub migdałami.




Smacznego :)

niedziela, 26 lipca 2015

W charytatywnym odruchu

    Pewną rodzinę z naszej wsi dotknęła tragedia pożaru, żywioł strawił im dom, stracili dach nad głową. Mieszkańcy gminy Santok pospieszyli z pomocą poszkodowanej rodzinie, w tym oczywiście społeczność Janczewa dołączyła niezwłocznie do tego " łańcucha dobrych serc". W dalszym ciągu można wspomagać rodzinę dotkniętą tą straszliwą tragedią wszelkimi datkami rzeczowymi i finansowymi. Nasze Koło nie pozostaje obojętne na ten ludzki dramat i w sobotę, tj. 25-07-2015 r. w Gorzowie Wlkp. podczas atrakcyjnej imprezy, odbyła się zbiórka pieniędzy dla rodziny pogorzelców. Wiele firm, organizacji społecznych przygotowało atrakcyjne przekąski dla licznych uczestników tejże imprezy oraz licznie ją odwiedzających.
Udział nasz - naszego Koła polegał na upieczeniu jak zwykle smakowitych, wspaniałych ciast, których sprzedaż przyczyniła się do zasilenia zebranej kwoty na rzecz rodziny poszkodowanej.
Cieszymy się, że w ten sposób, naszą pracą wspomogłyśmy ludzi będących w potrzebie, jednocześnie dając wyraz jak zwykle chęci świadczenia naszego trudu na rzecz naszej lokalnej społeczności.




Zupa ryżowa na skrzydełkach z kurczaka

Lekka zupa,  na letnie dni doskonała, pieprz ziołowy dodaje jej ciekawego smaku, w połączeniu z ryżem stanowi smaczną zupkę, prostą, szybką i smakowitą, a częstokroć o to nam chodzi...

Składniki:

3 skrzydełka
1 pęczek włoszczyzny
3 średnie ziemniaki
1/2 szklanki ryżu basmati
listek laurowy
3 ziarnka ziela angielskiego
1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
sól i pieprz świeżo mielony


Wykonanie:

Skrzydełka myjemy, przekładamy do garnka z wodą. Wrzucamy listek laurowy i ziarnka ziela angielskiego, gotujemy na wolnym ogniu. Włoszczyznę obieramy, myjemy kroimy w paski, ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę, ryż opłukujemy w zimnej wodzie. Przekładamy wszystko do gotujących się skrzydełek,  wsypujemy pieprz ziołowy, gotujemy około 20 minut.  Pod koniec gotowania przyprawiamy solą oraz pieprzem świeżo mielonym. Możemy również zupę zabielić śmietaną.Podajemy z posiekaną natką pietruszki.




Smacznego :)

sobota, 25 lipca 2015

Murzynek z jabłkami

Ciasto dla wielbicieli " mokrych ciast", a ponadto kakaowy smak w połączeniu z jabłkami i cynamonem, to po prostu walory warte wypróbowania, tym bardziej, że nie jest pracochłonne...

Składniki:

3 szklanki mąki
1,5  szklanki oleju
1 ,5 szklanki cukru
5 jajek
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka mielonego cynamonu
3 łyżki kakao
5 jabłek

ew. rodzynki, orzechy, żurawina

Ponadto 

cukier puder


Wykonanie:


Jabłka obieramy ze skórki usuwamy nasiona kroimy w grubszą krostę. Białka oddzielamy od żółtek, ubijamy na sztywną pianę. Cały czas miksując dodajemy żółtka, cukier, cienkim strumieniem wlewamy olej oraz stopniowo dodajemy przesianą, wymieszaną mąkę razem z proszkiem do pieczenia, kakaem oraz cynamonem. Na końcu wsypujemy jabłka, mieszamy delikatnie  ciasto łyżką drewnianą. Piekarnik rozgrzewamy do 170 stopni C pieczemy ciasto 60 minut. Po upieczeniu, chłodne posypać cukrem pudrem.



Smacznego :)

piątek, 24 lipca 2015

Sałatka gryczana tuńczykiem

Bardzo prosta, szybka, smaczna sałatka, a przy tym ciekawa w smaku, a tego przydaje jej kasza gryczana, największym jej atutem jest jej nieskomplikowany skład, polecamy!

Składniki:


200 g kaszy gryczanej
1 puszka tuńczyka w zalewie
1 puszka kukurydzy
1 puszka fasoli czerwonej
1 papryka czerwona
1 cebula czerwona
1 pęczek natki pietruszki
3 łyżki majonezu
sól i pieprz świeżo mielony



Wykonanie:


Kaszę gotujemy na sypko studzimy. Kukurydzę z fasolą odcedzamy z zalewy przepłukujemy zimną wodą pozostawiając na sitku do odsączania z nadmiaru wody . Paprykę myjemy, oczyszczamy z nasion, cebulę obieramy, kroimy w kostkę.  Z tuńczyka odlewamy zalewę. Ostudzoną kaszę przekładamy do miski dodajemy kukurydzę, fasolę pokrojoną paprykę, cebulę oraz kawałki tuńczyka, pokrojoną natkę pietruszki. Dodajemy majonez, przyprawiamy solą oraz świeżo zmielonym pieprzem. Wszystkie składniki dokładnie łączymy ze sobą, dekorujemy według uznania odstawiamy na 15 minut w chłodne miejsce by smaki się połączyły.




Smacznego :)

czwartek, 23 lipca 2015

Kubusiowe ciasto

A dziś proponujemy ciasto lekkie, puszyste, wielosmakowe, i wielokolorowe. To wszystko sprawia, że ciasto jest bardzo atrakcyjne, a wszystkie te wymienione cechy, to jego niezaprzeczalne  walory...

 Składniki :

4 jajka
1 szklanka mąki ziemniaczanej
1 szklanka cukru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa budyniowa 

2 budynie śmietankowe
1 litr soku przecierowego np. Kubuś
0,5 kostki masła

Masa z śmietanowa

500 ml śmietany kremówki 30%
galaretka cytrynowa
3 łyżki cukru pudru

Ponadto

opakowanie ciastek typu Delicje
 polewa czekoladowa



Wykonanie:

Białka ubijamy na sztywno z cukrem dodając po jednym żółtku. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i stopniowo dodajemy do masy. Ciasto wylewamy na blaszkę 35x28 cm wyłożoną papierem pergaminowym. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C pieczemy 30 minut. Upieczone ciasto studzimy. 

masa budyniowa

Z soku odlewamy 0,5 szklanki mieszamy w niej budynie. Resztę soku zagotowujemy razem z cukrem oraz masłem. Do gotującego się soku wlać rozrobione budynie, stale mieszając gotujemy jak tradycyjny budyń. Powinien być gładki oraz bez grudek. Masę budyniową wylewamy na biszkopt, układamy delicje, odstawiamy do wystygnięcia. 

masa śmietanowa 


Galaretkę rozpuszczamy w połowie szklanki gorącej wody. Śmietankę ubijamy z cukrem na sztywno, następnie dolewamy przestudzoną galaretkę nie przerywając mieszania chwilę jeszcze ubijamy. Masę śmietanową wylewamy na ciastka. Odstawiamy najlepiej na całą noc w chłodne miejsce. Wierzch ciasta polewamy polewą czekoladową lub ścieramy na tarce mleczną czekoladę.



Smacznego :)

środa, 22 lipca 2015

Gołąbki z młodej kapusty

Składniki:

1 główka młodej kapusty
100 g ryżu
500 g mielonego mięsa(gulaszowego)
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 marchewkę
1 łyżka masła
pęczek kopru świeżego

2 łyżki Sosu paprykowo- pomidorowy cioci Rysi
1 małą śmietanę 18%

sól, pieprz świeżo mielony
3/4 l bulionu warzywnego


Wykonanie:


Kapustę parzymy w gotowanej wodzie, oddzielamy liście, odkładamy do wystudzenia. Ryż gotujemy na sypko studzimy. Cebulę kroimy w kostkę podsmażamy na maśle. Marchewkę obieramy trzemy na tarce jarzynowej o grubych oczkach. Do wystudzonego ryżu dodajemy mięso, podsmażoną cebulę, startą marchewkę przeciśnięty czosnek przez praskę oraz pokrojony koperek, przyprawiamy solą, pieprzem. Wszystko dokładnie mieszamy. Wyrobiony farsz nakładamy na liście kapusty zwijamy w kształcie koperty. Układamy gołąbki w garnku wyłożonym 2 liśćmi kapusty zalewamy bulionem. Gotujemy 50 minut na wolnym ogniu. Odlewamy 1 szklankę wywaru wlewamy sos paprykowo-pomidorowy, śmietanę roztrzepujemy dokładnie, zalewamy powstałym sosem gołąbki gotując jeszcze przez chwilkę.


Smacznego :)

wtorek, 21 lipca 2015

Budyniowa pianka z owocami


Proponujemy wspaniałe, kruchutkie ciasto owocowe, ze wspaniałą pianką, która w połączeniu z kruchością ciasta i owocami wspaniale się komponuje w smakach i konsystencji, proste i bardzo atrakcyjne ciasto z każdymi owocami - na lato idealne!!!

Składniki:

2,5  szklanki mąki tortowej
1 kostka masła lub margaryny
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki cukru
5 żółtek


Pianka

5 białek
3/4 szklanki cukru
1 cukier wanilinowy
2 budynie śmietankowe
1/2 szklanki oleju
250 dag owoców ( najlepsze są owoce sezonowe)


Wykonanie:

Na stolnicę przekładamy wszystkie składniki na ciasto. Łączymy ze sobą wyrabiając dokładnie ciasto, dzielimy na dwie części. Jedną część ciasta mrozimy. Drugą część wykładamy na blaszkę do pieczenia, wyłożoną papierem do pieczenia, pieczemy w piekarniku w 180 stopniach C około 10 minut. Odstawiamy do wystudzenia. Białka ubijamy na sztywną pianę, dodając stopniowo cukier wymieszany z cukrem wanilinowym. Gdy piana będzie szklista zmniejszamy w mikserze obroty, wsypujemy następnie budyń, cały czas miksując wlewamy powoli olej. Tak ubitą piankę wykładamy na wystudzone ciasto, układamy na wierzch pianki owoce, następnie ścieramy na tarce o dużych oczkach  zamrożoną drugą część ciasta.
Placek wkładamy do nagrzanego piekarnika 180 stopni C pieczemy przez 30 minut.
Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem, kakaem lub polewamy lukrem w esy floresy.





Smacznego :)

poniedziałek, 20 lipca 2015

Udka duszone z pieczonymi ziemniakami

Składniki:

4 udka kurczaka
po szczypcie papryki słodkiej, tymianku
kurkumy, bazylii, sól, pieprz świeżo mielony
1 dużą cebulę
tłuszcz do smażenia 

2 kg ziemniaków
1 łyżkę oregano
1 łyżeczkę rozmarynu
sól do smaku
olej do smażenia
1 opakowanie mrożonki warzywnej
2 łyżki śmietany
1/2 szklanki bulionu





Wykonanie:

Udka myjemy przyprawiamy przyprawami odstawiamy na 15 minut. Rozgrzewamy tłuszcz w rondlu wkładamy przyprawione udka, smażymy na złoty kolor. Pod koniec smażenia wrzucamy obraną, pokrojoną w kostkę cebulę przykrywamy pokrywką, dusimy na wolnym ogniu aż mięso będzie miękkie. Ziemniaki obieramy, opłukujemy, kroimy w grubsze plastry, przyprawiamy przyprawami. Na dużej patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy plastry ziemniaków. Podsmażamy, mieszając aby ziemniaki się nie przypaliły. Podsmażone ziemniaki wkładamy do naczynia żaroodpornego, pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180 C przez 20 minut. Mieszankę warzywną włożyć do rondla dodać bulion, gotujemy gdy warzywa będą miękkie mieszamy z śmietaną.  Udka uduszone podajemy razem z pieczonymi ziemniakami oraz mieszanką warzywną.  


Smacznego :)

niedziela, 19 lipca 2015

Kluski leniwe

A oto szybki, smaczny obiad w postaci mięciutkich kluseczek, któż nie lubi leniwych klusek? na letnie danie obiadowe w sam raz!

Składniki:

0.5 kg twarogu
1,5 szklanki mąki
2 łyżki śmietany
2 jajka
szczypta soli do smaku


Wykonanie:

Twaróg mielimy w maszynce lub zgniatamy w prasce, dodajemy mąkę, śmietanę, 2 żółtka, oraz sól wyrabiamy ciasto. Na koniec dodajemy ubitą pianę z białek. Odkrawamy kawałek ciasta robimy wałeczek jak na kopytka, następnie spłaszczamy , kroimy średniej wielkości kluski. Wrzucamy na gotującą się i osoloną wodę. Gotujemy po wypłynięciu 2 minuty. Po ugotowaniu można polać przetopionym masłem z bułką tartą lub z cukrem śmietaną i cynamonem.

Danie przygotowanie przez Elżbietę

Smacznego :)

sobota, 18 lipca 2015

Ryba w sosie pomidorowym

Dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminy w nich rozpuszczalne, to przemawia, aby spożywać ryby, zwłaszcza morskie, przyrządzajmy je, w podany poniżej sposób na przykład:

Składniki:


0,5 kg fileta z morszczuka
1 jajko
4 łyżki mąki krupczatki
sól i pieprz świeżo zmielony
sok z cytryny
olej do smażenia



Sos

1 słoik pomidorów z cebulą
2 łyżki sosu paprykowego
3 łyżki śmietany


Wykonanie:

Filet odmrażamy, posypujemy solą, pieprzem, skrapiamy sokiem z cytryny. Jajko rozkłócić na talerzu, mąkę wsypać na drugi talerz. Rozgrzewamy olej na patelni, fileta moczymy najpierw w jajku następnie obtaczamy w mące, smażymy na rumiano z obu stron. Do rondelka przekładamy pomidory z cebulą oraz sos paprykowy, zagotowujemy, zabielamy śmietaną układamy usmażonego fileta, przykrywamy pokrywką zostawiamy na parę minut (nie gotujemy). Podajemy z ziemniakami oraz dowolną surówką.



Smacznego :)

piątek, 17 lipca 2015

Ciasto Kajko




Składniki:

5 jaj
1 szklanka cukru
1 cukier waniliowy
0,5 szklanki mąki pszennej
0,5 szklanki mąki krupczatki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka kakao
sól


Masa:

2 czerstwe bułki kajzerki
3 szklanki mleka
0,5 szklanki cukru
1 łyżka cukru z wanilią
1 kostka miękkiego masła
1 cytryna



Ponadto

1 galaretka
100 gram słonecznika

2 łyżki masła
2 łyżki cukru 


Wykonanie:

Białka oddzielamy od żółtek, ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie dodajemy cukier,  ubijamy, aż cukier całkowicie się rozpuści. Dodajemy po jednym żółtku nie przerywając ubijania . Mąki przesiewamy przez sito razem z proszkiem i kakaem łącząc  delikatnie  z masą jajeczną.
Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy ciasto, równomiernie rozprowadzając. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C pieczemy przez ok. 30 min.


Bułki moczymy w 2 szklankach mleka, aż zmiękną. Następnie miksujemy blenderem lub dokładnie rozgniatamy widelcem.
Pozostałą szklankę mleka gotujemy wraz z cukrem i cukrem z wanilinowym. Następnie dodajemy masę z bułek startą skórkę z cytryny, wyciśnięty sok. Gotujemy na małym ogniu przez 5 min aż masa zgęstnieje, często mieszamy, aby nie przypaliła się. Odstawiamy do wystudzenia.
Masło ucieramy dodajemy stopniowo po 1 łyżce wystudzonej  masy  ucierając do dokładnego połączenia się składników.


Galaretkę rozpuszczamy według przepisu na opakowaniu odstawiamy do całkowitego stężenia, następnie kroimy ją w kostkę.Biszkopt  przekroić na 2 części. Na spód ciasta  wykładamy 3/4 masy na wierzch kładziemy pokrojoną galaretkę przykrywamy,drugą połową  biszkoptu wierzch smarujemy pozostałą masą posypując słonecznikiem. Na patelni roztapiamy masło i dodajemy cukier oraz słonecznik, prażyć ostudzimy następnie posypujemy ciasto.





Smacznego :)

czwartek, 16 lipca 2015

Kąski z kurczaka pod brokułami

Propzycja na prostą, szybką, bardzo efektowną sałatkę, słonecznik nadaje wspaniałej chrupkości, brokuł cudownego koloru, kurczak konkretnych wartości, jak widać stanowi wspaniałe, efektowne połączenie smaków...

Składniki:

1 filet z kurczaka
1 brokuł
1 opakowanie sera typu Feta
3 łyżki nasion słonecznika prażonego
po szczypcie: sól, imbir mielony, curry, majeranek, pieprz czarny świeżo zmielony, papryka słodka mielona, ostra, kolendra mielona, kminek mielony
olej do smażenia


Sos 

1 mały jogurt typu greckiego
łyżeczka soku z limonki
łyżeczka cukru
sól i pieprz świeżo mielony
2 ząbki czosnku



Wykonanie:

Fileta myjemy kroimy w drobną kostkę, przyprawiamy odstawiamy na 15 minut. Na patelni rozgrzewamy olej mięso, podsmażamy aż się zrumieni. Brokuł gotujemy w osolonej wodzie około 5 minut. Ser Feta kroimy w kosteczkę. Składniki na sos dokładnie łączymy. Na półmisku układamy warstwami podsmażony filet z kurczaka następnie kawałki brokuła oraz ser feta polewamy sosem, posypujemy prażonym słonecznikiem



Danie przygotowała Alicja 

Smacznego :)

środa, 15 lipca 2015

Sernik na zimno



Składniki:

1 opakowanie biszkoptów
400 gramów zmielonego półtłustego twarogu
300 ml śmietanki  kremówki
5 łyżek cukru pudru
1 łyżeczka cukru wanilinowego
2 łyżki żelatyny
1/4 szklanki wrzącej wody


Ponadto 

2 galaretki truskawkowe
300 gram owoców



Wykonanie:


Śmietankę ubijamy z 3 łyżkami cukru pudru na sztywno, następnie dodajemy zmielony twaróg, resztę cukru pudru, cukier waniliowy oraz rozpuszczoną we wrzątku oraz przestudzoną żelatynę. Łączymy ze sobą dokładnie składniki. Masę serową wylewamy do tortownicy wyłożoną biszkoptami. Ciasto wstawiamy do lodówki do lekkiego stężenia. Galaretkę rozpuszczamy w 3/4 litra gorącej wody zostawiamy do lekkiego stężenia. Sernik wyciągamy z lodówki kładziemy na wierzch umyte owoce zalewamy galaretką. Ciasto zostawiamy najlepiej na całą noc do całkowitego stężenia.

Sernik na zimno przygotowała Małgorzata

Smacznego :)

wtorek, 14 lipca 2015

Pasta z rzodkiewki i majonezem

Składniki:

2 pęczki dorodnej rzodkiewki
1 łyżka majonezu
1 łyżeczka cukru
sól, świeżo zmielony pieprz do smaku



Wykonanie:

Rzodkiewkę myjemy, oczyszczamy z korzonków oraz z górnych listków. Trzemy na tarce jarzynowej o grubych oczkach. Do startej rzodkiewki dodajemy majonez przyprawiamy cukrem, solą, pieprzem świeżo mielonym, dokładnie mieszamy. Podajemy z każdym pieczywem do wędliny lub sera żółtego, do smaku posypujemy świeżym szczypiorkiem.



Smacznego :)

poniedziałek, 13 lipca 2015

Zakręcone widelcem z czerwoną porzeczką

Składniki:

4 jajka
3 szklanki mąki
3/4 szklanki oleju rzepakowego
3/4 szklanki cukru
1 mała śmietana 12%
2 łyżeczki proszku do pieczenia
0,5 kg świeżej porzeczki czerwonej

Kruszonka

1 szklanka mąki
1/4 kostki masła
3/4 szklanki cukru
1 cukier wanilinowy
cukier puder do posypania


Wykonanie:


Porzeczkę myjemy, przekładamy na sitko aby ociekło z wody. Wszystkie składniki  na ciasto przekładamy do miski za pomocą widelca mieszamy wszystko razem około 3 minut.  Dokładnie wymieszane ciasto wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia układamy owoce czerwonej porzeczki, posypujemy wyrobioną kruszonką. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180 stopni C około 45 minut. Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem.    



Smacznego :)

niedziela, 12 lipca 2015

Naleśniki z soczewicą

Składniki:

2 jajka
1 szklanka mleka
1 szklanka wody
1 1/2 szklanki mąki tortowej
1 szklanka mąki ryżowej
szczypta soli

olej do smażenia

Nadzienie
200 g czerwonej soczewicy
3 ząbków czosnku
2 łyżki ketchupu
1 łyżka przecieru pomidorowego
1 cebula
1 łyżka masła
po szczypcie tymianku, oregano i bazylii
sól i pieprz świeżo mielony


Wykonanie:

Jajka ubijamy w misce dodajemy mleko, wodę oraz szczyptę soli, wsypujemy 2 rodzaje mąki, ubijamy wyrabiając ciasto naleśnikowe. Smażymy naleśniki na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju z obu stron na złoty kolor, odstawiamy do przestudzenia. Soczewicę opłukujemy zalewamy 2 szklankami wody gotujemy. Cebulę kroimy w kostkę podsmażamy na maśle. Do ugotowanej soczewicy dodajemy przecier, ketchup podsmażoną cebulę, pokrojony drobniutko czosnek oraz przyprawy, doprawiając solą i pieprzem . Smarujemy gorącym nadzieniem naleśniki składamy w trójkąty. Podajmy z czerwonym barszczem lub dowolną zupą kremem.



Smacznego :)

sobota, 11 lipca 2015

Sos truskawkowy

Składniki:

2 kg świeżych truskawek
3/4 kg cukru
sok z 1 cytryny


Wykonanie:

Truskawki myjemy następnie oczyszczamy z szypułek. Przekładamy do miski wsypujemy cukier, rozgniatamy za pomocą blendera około 20 minut. Cytrynę sparzyć, trzemy na tarce o drobnych oczkach, sok wyciskamy dodajemy wraz z tartą skórką  do zmiksowanych truskawek. Odstawiamy na 24 godz. Na drugi dzień sos truskawkowy wlewamy do małych umytych oraz wyparzonych słoiczków mocno zakręcamy, pasteryzujemy 15 minut. Sos doskonały do deserów.



Smacznego :)

piątek, 10 lipca 2015

Pomidorowa z kukurydzą

Szybka zupa, z ciekawymi dodatkami w postaci sera i kukurydzy, warto się pokusić, bo to kolejna wersja słynnej pomidorówki, ale w nico innej odsłonie:

Składniki:

1 puszka kukurydzy
1 puszka pomidorów
1 niewielka cebula
2 łyżki oliwy
2 ząbki czosnku
3 szklanki  rosołu
mielona papryka słodka wędzona oraz ostra 
sól, świeżo zmielony pieprz
1 kulka sera mozzarella
1 łyżka posiekanej bazylii lub natki pietruszki

Wykonanie:

W garnku rozgrzewamy oliwę dodajemy obraną cebulę którą  kroimy w drobną kosteczkę oraz  czosnek, który  przeciskamy przez praskę, chwilę podsmażamy, aż będą szkliste. Dodajemy odcedzoną kukurydzę chwilkę podsmażamy następnie pomidory z puszki, rosół oraz przyprawy, całość gotujemy 25 minut.Ser mozzarella koimy w kosteczkę wkładamy do bulionówki wlewamy zupę. Podajemy z posiekaną bazylią lub natką pietruszki.



Smacznego :)

czwartek, 9 lipca 2015

Bajeczne babeczki z galaretką

Składniki:

30 dag maki
kostka margaryny
10 dag cukru
2 żółtka
szczypta soli


Ponadto 

2 galaretki ( kolory oraz smaki  według uznania)
owoce (dowolne)
250 ml. śmietany 30%



Wykonanie:

Wszystkie składniki łączmy ze sobą, zagniatamy ciasto. Wkładamy do lodówki na 2 godziny do schłodzenia. Następnie ciasto rozwałkowujemy na grubość 3-4 mm. i wyciskając krążki foremką do babeczek, wcześnie wysmarowaną margaryną i wysypaną bułką tartą. Pieczemy w temp. 200 stopni ok 15-20 minut. Babeczki studzimy, wykładamy owoce następnie zalewamy gęstniejącą galaretką. Śmietanę ubijamy na sztywno, przekładamy do rękawa cukierniczego, dekorujemy wierzch babeczek.


Przepyszne babeczki przygotowała Agnieszka


Smacznego:)

środa, 8 lipca 2015

Nadziewane kieszonki drobiowe

Składniki:


4 filety z kurczaka
300 gram pieczarek
1 papryka czerwona
1 cebulka
200 gram sera żółtego lub sera camembert
szczypta słodkiej wędzonej mielonej papryki oraz tymianku
sól, świeżo zmielony pieprz



Ponadto

1 jajko
buła tarta
olej 


Wykonanie:

Pierś myjemy obsuszamy delikatnie ręcznikiem papierowym, mięso przecinamy wzdłuż tak aby utworzyła man się kieszeń. Bardzo delikatnie rozbijamy tłuczkiem każdą stronę kieszonki. Filety przyprawiamy solą, świeżo zmielonym pieprzem oraz papryką i tymiankiem. odstawiamy na 30 minut.
Pieczarki myjemy kroimy w plasterki. Na patelni rozgrzewamy olej, dodajemy obraną i drobniutko pokrojoną w kosteczkę cebulę chwilę smażymy następnie dorzucamy pokrojone pieczarki dusimy 15 minut, doprawiamy solą i pieprzem.
Paprykę myjemy usuwamy nasiona, kroimy w drobną kostkę. Ser żółty lub camembert kroimy w grubsze paski. W kieszonki kładziemy kawałek sera, pokrojoną paprykę oraz uduszone pieczarki, fileta spinamy szpilkami. Gotowe kotlety najpierw moczymy w roztrzepanym jajku, następnie w bułce tartej, smażymy na gorącym oleju.



Danie przygotowane przez Alicję

Smacznego :)

wtorek, 7 lipca 2015

Czereśniowiec

Składniki:

3 szklanki mąki tortowej
3 łyżki cukru
5 żółtek
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 kostki margaryny
1 łyżka kakao


Ponadto 

0,5 kg wydrylowanych czereśni
5 białek
1 kisiel cytrynowy
3/4 szklanki cukru
1 łyżka soku z cytryny
cukier puder do posypania



Wykonanie:


Składniki na ciasto wykładamy na stolnice łączymy ze sobą wyrabiając ciasto, w taki sposób jak wyrabiamy kruszonkę aby było sypkie nie sklejone. Wyrobioną kruszonkę dzielimy na 3 części. Pierwszą część wysypujemy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia lekko przyciskamy szklanką aby powstała gładka powierzchnia ciasta. Zapiekamy w piekarniku w temperaturze 180 stopni C przez około 10 minut. Do drugiej części ciasta dodajemy kakao mieszamy do powstania kakaowej kruszonki, wysypujemy na przestudzone ciasto. Białka ubijamy na sztywną pianę dodajemy cukier nie przerywając ubijania wsypujemy kisiel. Masę białkową wykładamy na kakaową część ciasta układamy czereśnie z kropione sokiem z cytryny na wierzch posypujemy trzecią część ciasta. Pieczemy 40 minut w temperaturze 170 stopni C. Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem.




Smacznego :)

poniedziałek, 6 lipca 2015

Cukiniowe placuszki z dodatkiem serem feta

Na kolacyjną przekąskę polecamy wspaniałe, delikatne placuszki z cukinii, to warzywo bardzo atrakcyjne z uwagi na walory odżywcze, warto je wykorzystywać w kuchni do przygotowywania rozmaitych potraw, a jedną polecaną są właśnie są takie oto placuszki:

Składniki:

1 kg cukinii
2 cebule czerwone
20 dag sera typu feta
10 łyżek mąki pszennej
3 jajka
1 łyżka masła
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta kurkumy oregano i bazylii
sól i pieprz do smaku
olej do smażenia


Wykonanie:

Cukinie myjemy nie obieramy, trzemy na tarce o dużych oczkach. Przekładamy na sito solimy, odstawiamy. Kiedy puści sok odciskamy jeszcze. Cebulę obieramy, kroimy w kosteczkę, podsmażamy na patelni, studzimy, dodajemy do odciśniętej cukinii. Ser rozkruszamy w malutkie kawałki dorzucamy do cukinii, wbijamy jajka, wsypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem, oraz przyprawy, doprawiamy solą, świeżo zmielonym pieprzem do smaku, dobrze wszystko mieszamy łącząc ze sobą składniki. Rozgrzewamy olej kładziemy łyżką nieduże placuszki na patelnię, smażymy przez kilka minut na złoty kolor. Podajemy z keczupem lub dowolnym sosem.
Smacznego :)

niedziela, 5 lipca 2015

Cytrynowa szachownica


Składniki:

4 jajka
1 szklanka mąki ziemniaczanej
1 szklanka cukru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa śmietanowa

750 ml  śmietanki kremówki
3 łyżeczki żelatyny
0,5 szklanki mleka
3 łyżki cukru pudru
1 opakowanie herbatników czekoladowych
1 opakowanie herbatników maślanych
0,5 szklanki wody
sok z 0,5 cytryny
2 łyżki spirytusu

Masa budyniowa

2 budynie cytrynowe lub śmietankowe
2 szklanki wody
sok z 1 cytryny
1 galaretka cytrynowa
1 kostka margaryny lub masła
2 żółtka

Lukier

1 białko
1,5 szklanki cukru pudru
1 łyżeczka soku z cytryny


Wykonanie:

Białka ubijamy na sztywno z cukrem dodając po jednym żółtku. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i stopniowo dodajemy do masy. Ciasto wylewamy na blaszkę 35x28 cm wyłożoną papierem pergaminowym. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C pieczemy 30 minut. Upieczone ciasto studzimy.

masa śmietanowa

Żelatynę rozpuszczamy w gorącym mleku studzimy, Śmietankę ubijamy na sztywno dodajemy cukier puder oraz rozpuszczoną w mleku żelatynę.

masa budyniowa

Budyń gotujemy na wodzie z cukrem oraz sokiem z cytryny. Następnie wsypujemy galaretkę cytrynową następnie bardzo dokładnie mieszamy. Odstawiamy do ostudzenia. Ucieramy margarynę z żółtkami, cały czas ucierając dodajemy po łyżce budyniu ucierając dalej.

Masę budyniową wykładamy na ciasto przykrywamy masą śmietanową. Na wierzch układamy na przemian herbatniki które moczymy w wodzie z dodatkiem cytryny oraz spirytusu tworząc szachownicę.

lukier

Białka łączymy dokładnie rozcierając z cukrem pudrem oraz sokiem z cytryny. Lukrem polewamy wierzch ciasta.
Ciasto najlepiej serwować gościom jak również domownikom na drugi dzień.

Ciasto wykonała Elżbieta




Smacznego :)

sobota, 4 lipca 2015

Kapustka z wędzoną szynką oraz żurawiną

Składniki:

1 główka młodej kapusty
1 duża cebula
2 marchewki
200 g szynki wędzonej
2 łyżki masła
1 łyżka żurawiny suszonej
2 łyżki dowolnego tłuszczu
1 łyżka sosu ajwar
1 listek laurowy
1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
1 łyżkę octu winnego
sól, pieprz do smaku


Wykonanie:

Kapustę szatkujemy, sparzamy wrzącą wodą odcedzamy. Kapustę przekładamy do garnka dodajemy tłuszcz, startą marchewkę na tarce jarzynowej o grubych oczkach, listek laurowy, gotujemy na wolnym ogniu. Cebulę obieramy kroimy w półksiężyce podsmażamy na maśle.  Szynkę kroimy w kostkę dodajemy do podsmażonej cebuli,  smażyć razem około 10 minut. Przekładamy do gotującej się kapusty, dodajemy opłukaną żurawinę, sos paprykowo-pomodorowy oraz  pieprz ziołowy. Pod koniec gotowania doprawiamy octem winnym solą oraz pieprzem. Podajemy na gorąco z dowolnym pieczywem lub ziemniakami.




Smacznego :)

piątek, 3 lipca 2015

Konfitura czereśniowa

Składniki:

3 kg czereśni dojrzałych
2 szklanki cukru
1 limonka
1 cytryna

Wykonanie:

Czereśnie myjemy, drylujemy z pestek. Przekładamy do rondla, wsypujemy cukier, smażymy na wolnym ogniu mieszając od czasu do czasu aby nie przywarły do dna rond.la Cytrynę, limonkę sparzamy gorącą wodą, trzemy skórkę na tarce, dodajemy do smażonych czereśni. Konfiturę smażymy do wyparowania nadmiaru soku około 3 do 4 godzin pod koniec smażenia wlewamy sok wyciśnięty z cytryny, limonki. Przestudzoną konfiturę wkładamy do wymytych słoiczków.Wstawiamy do wyłożonego ściereczką garnka zalewamy wodą do połowy słoiczków pasteryzujemy około 15 minut.




Smacznego :)

czwartek, 2 lipca 2015

Sałata z czerwoną porzeczką oraz smażone młode ziemniaki

Składniki:

1 główka kruchej sałaty
1/2 szklanki czerwonej porzeczki
2 łyżki masła
1 łyżkę cukru

1 kg młodych ziemniaków ugotowanych dzień wcześniej
sól i pieprz świeżo mielony



Wykonanie:

Sałatę myjemy rozkładamy na ręczniku papierowym aby osuszyć z nadmiaru wody. Masło rozgrzewamy na patelni wkładamy pokrojone na pół ziemniaki, podsmażamy aż się zrumienią. Podsmażone ziemniaki przekładamy na talerz. Na tą samą patelnie kładziemy opłukane owoce czerwonej porzeczki wsypujemy cukier podsmażamy około 3 minut. Sałatę układamy obok ziemniaków posypujemy solą, pieprzem świeżo mielonym, polewamy sałatę podsmażoną porzeczką. Podawajemy z dowolnie usmażonym mięsem lub sadzonym jajkiem.






Smacznego :)

środa, 1 lipca 2015

Ciasto ucierane z porzeczką

Składniki:

2 szklanki mąki pszennej 
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
3/4 szklanki cukru pudru
1 kostka miękkiego masła
4 jajka
1 cukier waniliowy

szczypta soli
ok. 1 kg porzeczki czerwonej,lub czarnej


Kruszonka

2 szklanki mąki
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki oleju
1 cukier waniliowy
starta skórka z 1 cytryny


Wykonanie:

Masło ucieramy na puszystą masę, dodajemy stopniowo po jednym jajku, miksujemy do momentu aż masa będzie jednolita. Następnie dodajemy wymieszane oraz przesiane obie mąki, cukier, cukier waniliowy, sól, proszek do pieczenia, dokładnie ucieramy ciasto.
Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia wylewamy ciasto, wyrównujemy wierzch, posypujemy czerwona lub czarną porzeczką. Wierzch ciasta posypujemy kruszonką.

Kruszonka

Mąkę, olej, cukier waniliowy skórkę z cytryny wyrabiamy na kruszonkę, pod koniec wyrabiania dodajemy cukier i bardzo delikatnie mieszamy.

Pieczemy w 180 stopniach C przez 45 minut. po upieczeniu ciasto możemy  posypać cukrem pudrem





Smacznego:)