wtorek, 2 czerwca 2015

Rolada z kurczaka

Rolada to prawdziwy majstersztyk kulinarny, tylko z pozoru skomplikowana, ale naprawdę przygotowanie jej zajmuje niewiele czasu, efekt - to rewelacyjna alternatywa do mięs pieczonych, pięknie wygląda, a jak smakuje!...Może być ozdobą wykwintnego stołu - polecam!


Składniki:

kurczak około 2 kg (musi być duży)
sól, pieprz, papryka słodka, majeranek
sporo natki pietruszki
gaza do zawinięcia, sznurek lub nić wędliniarskaWykonanie:


Kurczaka umyć, wytrzeć, położyć na stolnicy, odciąć szyję, naciąć skórę wzdłuż grzbietu kurczaka, odłożyć nóż i dalej rękoma zdejmować skórę z kurczaka posuwając się w bok, po jednej i drugiej stronie, na skrzydełkach i nogach - na końcówkach można dookoła naciąć skórę wokół kości i wyjąć przez powstały otwór, chodzi o to aby skóra się nie uszkodziła, na piersiach zakończyć zdejmowanie skóry. Powstanie duży płat skóry, który rozkładamy na stolnicy. "Gołego" kurczaka okrawamy z mięsa - z ud, piersi. Mięso rozbijamy lekko, by było płaskie, układamy na skórze na jej całej powierzchni, posypujemy przyprawami, natkę pietruszki umytą, osuszoną kroimy i rozkładamy rzędem na brzegu, wzdłuż jednego, dłuższego boku. Przystępujemy do zwijania rolady zaczynając od pietruszkowego boku, rolada się doskonale zwija, końce zwijać do środka, w ten sposób je skórą zaślepiając. Powstałą roladę przełożyć na płat gazy i pomagając sobie nią zawinąć roladę w gazę, szew rolady ma być na spodzie. Roladę zawiniętą w gazę wiążemy sznurkiem w sposób taki jak sznurujemy szynki czy schaby do wędzenia. W podłużnym rondlu, brytfance lub keksówce układamy naszą roladę, nalewamy wody tyle, by po włożeniu była wodą przykryta, można wrzucić jarzynkę, lub tylko posolić i gotować na wolnym ogniu 1 - 1,5 godz. W wodzie ma ostygnąć, następnie zimną wyjąć z wody, zdjąć sznurek i gazę. Wyłożyć na półmisek aby obeschła i zastygła. Kroić w grubsze plastry na zimno.


Uwaga:

W opisie wygląda skomplikowanie, ale zapewniam, że wspaniale się ją przyrządza, szybko, a efekt pod każdym względem wart zachodu!

Pozostałe elementy kurczaka można wykorzystać do ugotowania rosołu, czy zupy; nie może się nic zmarnować!;

Zamiast gazy można użyć lnianej ściereczki, wówczas roladę można związać jak cukierek na końcach;

Roladę przygotowała Jola


Smacznego :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza