piątek, 16 stycznia 2015

Pierogi ruskie z wędzonym serem


Kto nie zna tego dania, dodatek wędzonego twarogu dodaje mu specyficznego smaku. Jest to potrawa dla całej rodziny. Gotowe od razu po ugotowaniu ja również smażone.
Farsz  do pierogów można zrobić dzień wcześniej i trzymać w chłodnym miejscu.

Ciasto na pierogi

Składniki: 

0,5 kg mąki pszennej
1 szklana letniej wody
sól

Wykonanie:


Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy sól oraz letnią wodę. Łączymy wszystkie składniki i wygniatamy ciasto rękami tak aby się nie kleiło i powstały pęcherzyki powietrza.
Przykryć wilgotną ściereczką, odstawić na ok 20 minut żeby ciasto odpoczęło.


Farsz

Składniki: 

1 kg ziemniaków
0,5 kg twarogu wędzonego
1 średnia cebula
1 łyżka gęsiego smalcu
sól, pieprz świeżo zmielony, papryka mielona ostra

Wykonanie:

Ziemniaki obieramy i gotujemy. Ostudzone ziemniaki oraz twaróg mielimy w maszynce do mięsa o drobnych oczka. Cebulę obieramy i kroimy w drobna kosteczką , na patelni rozgrzewamy smalec, wrzucamy cebulę i smażymy   tak aby się zeszkliła. Ostudzoną cebulkę dodajemy do farszu, doprawiamy solą świeżo zmielonym pieprzem oraz papryką. Wszystkie składniki dobrze wyrabiamy na jednolita masę. Odstawiamy  w chłodne miejsce na ok 1 godzinę.


Gotowe ciasto rozwałkować na cienki placek, szklanką w cieście wycinać kółka, na środek nakładać po jednej pełnej łyżce farszu.Ciasto złożyć na pół i zlepiać dokładnie brzegi. Gotowe pierogi układać na stolnicy oraz przykryć ściereczką do czasu gotowania, aby pierogi nam nie wyschły.

W dużym garnku gotujemy wodę, następnie solimy i dodajemy łyżkę tłuszczu. Gdy woda będzie wrzała wrzucamy pierogi, i doprowadzamy do ponownego zagotowania, zmniejszamy ogień  gotujemy do czasu wypłynięcia pierogów na powierzchnię. Po wypłynięciu gotujemy  jeszcze przez około 2 minut.  Pierogi wykładamy łyżką cedzakową, polewamy tłuszczem lub jak ktoś lubi smażoną cebulką z boczkiem.





Smacznego :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz