wtorek, 16 czerwca 2015

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie – szlakiem egipskiej księżniczki”


13 czerwca w sali wiejskiej odbyło się przedstawienie dla wszystkich mieszkańców  Janczewa ukazujące historię dawnego Jahnsfelde. W rolę aktorów wcieliło się 16 małych  mieszkańców Janczewa  uczęszczających na zajęcia świetlicy środowiskowej prowadzonej przez Patrycję Trzosek. Publiczność dopisała, swoją obecnością zaszczycili debiutujących artystów m.in.: Pan Marian Krzyżostaniak – lokalny poeta, Radny Powiatu Gorzowskiego Pan Mariusz Śpiewanek, Sołtys Wsi Pani Krystyna Podsiadło, Radni Gminy Santok Pan Damian Kochmański oraz Pan Radosław Wołoszczuk, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich i wielu innych znakomitych Gości, którym nie jest obojętna historia i tradycja Janczewa.
Cały spektakl składał się z 7 scen, z czego każda dotyczyła innego zarządcy wsi: Petera von Velkowa, rodu von Strusse i von Rulke, von Schoenning czy Carnap Bornhaim. Z tym ostatnim związana jest opowieść egipskiej księżniczki Marthe Luise Suaress Fazil Carnap Bornhaim. Postać baronowej, a dokładniej jej pogrzeb stał się wydarzeniem międzynarodowym w Landsbergu (dzisiejszym Gorzowie).  W ostatniej drodze Marthy Carnap Bornheim  uczestniczyli delegaci z różnych krajów, m.in. Indii, Egiptu, Anglii czy Australii. Ciało baronowej spoczęło w nieistniejącym już mauzoleum rodziny von Carnap Bornhaim w Jahnsfelde. Niestety dziś nie ma nawet śladu po tamtej budowli, a ciała rodu zostały zbezczeszczone w latach 50 – tych i jak do tej pory nieznane jest miejsce ich  pochówku, którego dokonał bogobojny mieszkaniec Janczewa. 
Scenografia przygotowana była w większości przez wychowanków świetlicy. Jedno imponujące dzieło malarskie przedstawiające park dworski z zabudowaniami  z przełomu XIX i XX wieku stworzyła Pani Alicja Marzec. Za nagłośnienie oraz oprawę muzyczną odpowiedzialny był Michał Pawlak – mały mieszkaniec Janczewa, uczeń klasy 6 szkoły w Santoku.
Po przedstawieniu zaproszeni Goście mogli skosztować pysznych wypieków przygotowanych dzięki uprzejmości Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Janczewa. Po słodkiej przekąsce zgromadzona publiczność mogła posłuchać piosenek w wykonaniu Michała Pawlaka oraz zobaczyć taneczne zmagania Katarzyny Kolasińskiej. Mali artyści swój występ dedykowali koleżankom i koledze, którym na początku czerwca spłonął dom. W trakcie ich debiutu odbyła się zbiórka pieniędzy dla „Pogorzelców z Janczewa”.
Atmosfera tego wydarzenia była niezwykła. W jednym miejscu różne pokolenia mieszkające w Janczewie mogły przeżyć wspólnie łączącą ich historię Jansfelde, ich „ małej ojczyzny”. Liczymy, że okazji do takich spotkań będzie więcej, bowiem dzięki nim nasza tradycja będzie kultywowana. 


Autor:Partycja Trzosek