O nas

Kół Gospodyń Wiejskich, które działają nieprzerwanie od ponad 55 lat jest w kraju niewiele. Jednym z takich jest Koło Gospodyń Wiejskich z Janczewa.
Motywem jego powstania była potrzeba kobiet do spotykania się ze sobą, rozmowy, dzielenia się swoimi umiejętnościami, uczenia się czegoś nowego. Były to czasy, że wielu produktów niezbędnych do życia i pracy na wsi nie było można kupić, na przykład, paszy dla kurcząt nie można było kupić nigdzie, tylko w kole, więc te wspomniane czynniki sprawiły, że w roku 1959 roku powstało nasze koło, które wówczas w chwili zawiązywania liczyło aż 150 członkiń!
Panie spotykają się nadal regularnie od ponad półwiecza, a takich kół jest zaledwie kilka w naszym kraju, dlatego działalność koła ciągle, nieprzerwanie trwa i jest kontynuowana przez kolejne pokolenia wiejskich Pań - gospodyń z Janczewa. Co prawda nie organizuje się konkursów hodowlanych, konkursów na najładniejsze ogrody, na nowatorskie uprawy, nie organizuje się też licznych kursów - od haftowania, szycia, po pieczenie i gotowanie oraz haftu i robótek ręcznych.
Koło miało i ma na koncie wiele akcji charytatywnych. Członkinie przez wiele lat zbierały pieniądze na książeczkę mieszkaniową dla sieroty z domu dziecka w Skwierzynie. Dziecko było zabierane do domu Pań z koła, by umilić spędzanie mu świąt, wakacji itp. Do dziś dnia zażyłość ta pozostała, mimo upływającego czasu. Każdego roku nasze koło wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy będąc pomocnym w organizacji tej imprezy, uświetniając kulinariami zbiórkę na cele jakie przyświecają jej organizatorom.
Koło jest pomocne w organizacji od wielu, wielu lat Dnia Dziecka, Dnia Seniora, Mikołaja dla dzieci,  obecnie wspomaga organizację oraz uświetnia wszelkiego rodzaju formy aktywności fizycznej, np. biegi oraz nordic-walking w imprezie już dość znanej i cieszącej się dużym poparciem społeczności naszej, miejscowej, gminnej i nie tylko pod nazwą "Janczewska dziesiątka". Pomagamy w oprawie tej imprezy służąc umiejętnościami kulinarnymi, szykujemy smakołyki dla uczestników tej imprezy, by wynagrodzić im trud uczestnictwa w niej, taki gospodarski odruch w nas się odzywa.na tę i wiele innych okoliczności, jakie mają miejsce w naszej wsi.
W przeszłości koło co roku w okresie żniw organizowało dziecińce, w których zapewniona była opieka nad maluchami, na stanie koła byłą pralka, którą mieszkańcy wsi mogli wypożyczać, podobnie jak szatkownice do kapusty oraz magiel. Dotyczy to oczywiście czasów już bardzo odległych, niemniej obrazuje jak bardzo wiele Koło znaczyło dla społeczności naszej wsi. Obecnie również posiadamy na stanie naczynia, zastawy stołowe, sztućce, obrusy itp., które służą miejscowej społeczności na rozmaite imprezy poprzez ich wypożyczanie.
Dawniej Koło było organizatorem licznych zabaw, wieczorków tanecznych, gospodynie starały się o oprawę takich potańcówek w postaci dobrego jadła, przygotowywanego przez każdą członkinię oraz oprawę muzyczną. Koło zawsze, od zarania było i jest ogniwem łączącym wieś i jej mieszkańców. Choćby wspomnieć o organizacji dożynek wiejskich, gminnych, powiatowych, wypiekamy ciasta, szykujemy pyszne potrawy, tym samym uświetniamy wiele imprez promujących wieś Janczewo, gminę Santok i powiat gorzowski. Członkinie Koła wyplatały wieńce dożynkowe. Sztuka ta jest przekazywana z pokolenia na pokolenie przez mistrzynie w tej dziedzinie, które od początku istnienia Koła są wciąż aktywne i pracują na jego rzecz . Wieńce dożynkowe są po prostu dziełami artystycznymi w swoim rodzaju i unikatami. Panie te mimo upływu 55 lat pracy w naszym Kole wciąż czynnie uczestniczą w jego działalności, są prekursorkami zespołu śpiewaczego Janczewianki, są prawdziwą ostoją Koła, są wielkimi autorytetami dla młodego pokolenia gospodyń i prawdziwą skarbnicą tradycji, które nasze Koło kultywuje.
Jak trafiają kobiety do naszego Koła? a no właśnie przez tradycje rodzinne, bo należały babcie, mamy no i siłą rzeczy należą już ich córki, należała częstokroć teściowa, to i synowa obecnie należy.
Widać, że dobra praca zespołu, jakim jest Koło Gospodyń Wiejskich w Janczewie wpływa na to, że wciąż ono trwa i przynosi wiele pozytywnych efektów dla naszej wiejskiej społeczności.
Panie z Koła tworzą rodzinę, która zawsze na sobie może polegać. Starają się kultywować tradycje spotkań sprzed wielu lat. Choć jak już wcześniej wspomniano, nie organizują konkursów hodowlanych, to nadal uczestniczą w kursach, choćby, kulinarnych, korzystają z wielu przepisów, pokazów, prelekcji, warsztatów itp.
Jesteśmy dumne, my członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Janczewie, że jesteśmy spadkobierczyniami tradycji, która wyrosła z pracy tych pierwszych kobiet, weteranek naszego Koła, które dzielnie trwa w nieutrudzonej pracy na rzecz przyszłych pokoleń, by tradycja trwała nieprzerwanie kolejne, co najmniej półwiecze na rzecz, jak to pięknie powiedział nasz zacny piewca uroków wsi - Jan Kochanowski "...wsi spokojna, wsi wesoła..."










Osiągnięcia w roku 2014





W roku 2013 zostałyśmy wyróżnienie za nieopisany smak  "Kapuśniaka z kiszonej kapusty z prażuchami".




2012 r. jest bardzo udanym rokiem naszych specjałów najbardziej spektakularny był "Rosół wiejski i Kaczka pieczona nadziewana z modrą kapustą"





Natomiast w roku 2011 cieszyłyśmy się najbardziej z wyróżnienia naszej przewodniczącej Leokadii Wołoszczuk, która brała udział w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smak Regionów"  w Bogdańcu podczas Lubuskiego Święta Chleba za konfiturę "Czarna porzeczka"







Możemy pochwalić się "Słoneczną Papierówką Zimą" która zdobyła Certyfikat w 2010 roku podczas Targów Jesiennych w dziedzinie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smak Regionów" w Poznaniu.


Nasze uczestniczki Konkursu
 





Naszemu Kołu rozgłos przyniosło ciasto "Piękny Leon" w konkursie "Lubuskie Ciacho" podczas Jesieni w Gliśnie w roku 2009




"Nasze Kulinarne Dziedzictwo" Warszawa 2007 rok










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz