wtorek, 1 września 2015

Dożynki gminne w Santoku

Gminne dożynki a.d. 2015 r. przechodzą już do historii. Rozpoczęły się tradycyjnie Mszą Świętą polową na bulwarze w Santoku o godz. 14-tej. Tegoroczne dożynki były nawiązaniem do pierwszych Dożynek na Ziemi Lubuskiej które odbyły się 70 lat temu. Stąd obecność historycznych maszyn i sprzętu rolniczego prawie z przed wieku w zderzeniu z nowoczesnym sprzętem rolniczym prezentowanym podczas gminnej imprezy dożynkowej.

Najważniejszym punktem każdych dożynek jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wiele sołectw naszej gminy wystawiło swoje wieńce, które zostały ocenione przez komisję. Komisja miała dylemat nie lada, gdyż wszystkie wieńce w ocenie komisji zasługiwały na nagrody, jednak tych było za mało by uhonorować wszystkie. Wieniec Sołectwa Janczewa uplasował się na III miejscu, tym sposobem nagroda pieniężna przypadła naszemu sołectwu. W wyplataniu dożynkowego wieńca szczególny udział miały weteranki naszego Koła, które od zawsze plotły wieńce dożynkowe i są mistrzyniami w tym dziele - Pani Janina Szutenbach i Pani Zwienisława Bugara. Należy nadmienić, że wszystkie Panie należące do naszego Koła pracowały nad powstaniem tego imponującego wieńca tegorocznych dożynek i przyczyniły się zapewne do otrzymania nagrody w tym konkursie.


Nie tylko konkurs na najpiękniejszy wieniec zdominował tegoroczne, gminne Święto Plonów w Santoku, konkursowi poddano również wystrój stoisk poszczególnych sołectw. W tym konkursie również Sołectwo Janczewo odniosło sukces, gospodarzem stoiska byłyśmy My - KGW Janczewo, nasze stoisko spodobało się komisji konkursowej, jego wystrój i z radością informujemy, że zdobyłyśmy II miejsce, a tym samym kolejną nagrodę pieniężną.

Niektóre Panie indywidualnie brały udział w konkursie wypieku ciast. Z naszego koła 5 Panie brały w tym konkursie udział. Czego one nie na wypiekały?!, a to "szachownice", a to "śnieżne zadymki", a to "leśne mchy" ze szpinaku - wszystkie wypieki zostały zdegustowane i ocenione przez komisję, no i co najważniejsze - nagrodzone! II miejsce zdobyła Elżbieta Kozikowska z przepyszną "Cytrynową Szachownice", III miejsce u klasyfikowała się Hanna Łażewska za imponujące ciasto " Cycki Murzynki"

Wszystkim Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Janczewie - pracowitym uczestniczkom wszystkich prac uświetniających tegoroczne dożynki, Pani Sołtys naszej wsi, Radzie sołeckiej i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia i promocji naszego Janczewa podczas tegorocznych, gminnych dożynek, serdecznie dziękujemy!!!


Autor tekstu: Jola PernalBrak komentarzy:

Prześlij komentarz