Aktualności

 

  25.08.2018 DOŻYNKI GMINNE W JANCZEWIE

 

 

 

 

 

 

 

 

   27.05.2018 SPOTKANIE KRESOWIAKÓW GORZÓW WLKP.


 

19-08-2017  „NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO-SMAKI REGIONÓW ZABÓR 

 W niedzielę 19 sierpnia 2017 r. odbył się finał XVII edycji konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" , który odbył się w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze. 

Na szczeblu regionalnym organizatorem konkursu jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, na centralnym zawiaduje nim Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Związek Województw RP. Komisje konkursowe oceniały regionalny produkt żywnościowy oraz potrawę regionalną.

 Na tak ważnej, prestiżowej, regionalnej imprezie nie mogło nas, KGW Janczewo braknąć z naszymi potrawami, które jak się okazało spełniały wszelkie warunki, by stanąć w szranki z wieloma, wieloma przetworami, wyrobami, napojami itp. Jak się okazało w poszczególnych kategoriach triumfowałyśmy! i tak na przykład:

 w kategorii Przetwory owocowe: Pani L. Wołoszczuk za "Czarną porzeczkę Lodzi";   

w kategorii Wyroby cukiernicze: Pani M. Augustyniak  za dżem agrestowy; 

 w

 kategorii Napoje alkoholowe: Pani R. Żebrowska za nalewkę na orzechach włoskich oraz Pani W. Jatczak za nalewkę miętową

  • w kategorii Potrawy regionalne : KGW Janczewo zajęło I miejsce za "Zupę kluskową z rwanymi kluchami". 
 Można powiedzieć, że odniosłyśmy, jak zwykle spektakularny sukces, praktycznie każda kategoria była nagrodzona. Okazuje się, że warto być aktywnym, brać udział w konkursach i jeśli coś robić, to przynajmniej biorąc udział we wszystkich możliwych konkursach, pokazach mieć satysfakcję z dobrze wykonanego dzieła, w naszym przypadku - potraw wszelkiego typu, jak widać!!!


 


22.04.2017  LUBUSKIE TOUR w NOVA PARK

W sobotę i niedzielę 22-04 i 23-04-2017 roku w  Nova Park odbyła się kolejna edycja odsłona dorobku pod gorzowskich gmin. Odwiedzający w tych dniach galerię mogli zakosztować tego co w lubuskich gminach najlepsze, wszak hasłem przewodnim IV, wiosennej edycji były Smaki regionu.
Włodarze Gminy Santok zwrócili się do naszego koła o zaprezentowanie smaków naszej gminy w sobotę 22-04-2017 r. 
Stoisko prezentowało się wyśmienicie, co widać na załączonych fotkach.
Tegoroczna edycja, przechodzi do historii, ale nasz udział na pewno był okrasą  gminy, potrawy wzbudzały ciekawość odwiedzających stoisko, patery mięsiw, wędlin przygotowanych przez nasze koleżanki z KGW kusiły, ponadto swojskie twarogi, sery, masło, smalec cieszyły się ogromnym powodzeniem, że nie wspomnieć o przetworach zamkniętych w słoikach: słoneczna papierówka, nagrodzona nagrodą kulinarną -  Perła - regionalny produkt oraz czarna porzeczka.
Sami spójrzcie i oceńcie nasze starania oglądając załączone zdjęcia!......


09.04.2017 Degustacja wielkanocna!


W niedzielę, 09 KWIETNIA w sali wiejskiej w Janczewie, o godzinie 12,00 odbyła się zorganizowana już po raz drugi przez nasze Koło, degustacja potraw wielkanocnych. 

Impreza połączona ze sprzedażą ozdób wielkanocnych wykonanych przez dzieci ze szkoły podstawowej w Janczewie.Środki finansowe pochodzące z tej sprzedaży dzieci  mają przeznaczyć dla siebie, na letnie wyjazdy. Amatorów zakupów świątecznych ozdób było co niemiara. Prace dzieci zawsze cieszą się wielkim powodzeniem, a przy okazji takich imprez, jak nasze degustacje tym bardziej są atrakcją dla mieszkańców licznie odwiedzających w tym dniu naszą salę wiejską.

Należy podkreślić, że gośćmi honorowymi Degustacji wielkanocnej byli goście zaproszeni przez Pana Wójta Gminy Santok - Józefa Ludniewskiego, reprezentacja władz lokalnych niemieckiej gminy Gusov-Platkow, z którą gmina Santok ma współrealizować projekt partnerski ze środków unijnych.

 Goście z Niemiec wraz z panem Wójtem podziękowali za wyjątkową atmosferę gościny, jaką dzięki naszym staraniom stworzyłyśmy. Zresztą wszyscy odwiedzający mieszkańcy wsi byli zachwyceni taką niesamowitą atmosferą, świątecznym klimatem, integracją sąsiedzką, zresztą zdjęcia mamy nadzieję oddadzą nastrój tej szczególnej przedświątecznej niedzieli, Niedzieli palmowej zresztą.........

A my twórczynie kolejnej, można rzec, biesiadnej formy integracji  naszej małej ojczyzny, jaką jest wieś Janczewo, udowodniłyśmy, że można wyczarować przyjazną, ciepłą, przepełnioną gościnnością - atmosferę, skierowaną dla mieszkańców naszej wioseczki, co prawda okupioną naszą pracą, trudem, ale przynoszącą olbrzymią satysfakcję! 

Myślimy, że tego typu imprezy wpisały się już na trwałe do kalendarza imprez wiejskich, gdyż jej mieszkańcy, jak widać z zadowoleniem w nich uczestniczą!, a nam póki sił, chęci i pomysłów wystarczy, udowodnimy, że można!!!!17.12.2016 Degustacja bożonarodzeniowa!

 Życzenia świąteczne - naprawdę piękne życzenia SMS [BOŻE NARODZENIE 2016]


Kolejne Boże Narodzenie i kolejne wyzwanie dla gospodyń by przygotować te wspaniałe, rodzinne święta, by oprawić je w czarowny i niepowtarzalny klimat i nadać im ducha tradycji, sentymentu...
Dlatego w ostatnią niedzielę przed świętami odbyła się organizowana już od kilku lat, wpisana w kalendarz naszej, KGW, działalności, degustacja potraw bożonarodzeniowych, jako podpowiedzi, propozycji nas, gospodyń Koła dla społeczeństwa wsi Janczewo, kobiet, przed którymi, tak jak wyżej wspomniałyśmy - święta te stanowią nie lada wyzwanie.
Podpowiadamy, jakie potrawy przygotować, jak połączyć tradycję, a też niejednokrotnie pokazać, że bazując na tradycyjnych daniach, potrawach, używanych tradycyjnych składnikach można wyczarować wspaniałe potrawy, smaki.
Degustujących mieszkańców zjawia się z okazji tej wcześniej zapowiadanej imprezy jest z roku na rok coraz więcej. Powstaje tego dnia swoista, wyjątkowa, iście rodzinna atmosfera.
Stoły się uginają od świątecznych dań, panie z Koła przygotowują wspaniałe, pyszne potrawy świąteczne, pięknie nakrywają stoły, tworzą piękne dekoracje, co wszystko to czyni serdeczną, rodzinną, czarującą aurę Bożego Narodzenia.
Przy okazji naszej imprezy, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Janczewie sprzedają swoje ozdoby, własnoręcznie wykonane, na swój szkolny fundusz. W tym roku dziecięce wyroby cieszyły się ogromnym powodzeniem, wszystkie ozdoby zostały sprzedane, a więc nasza satysfakcja tym większa!, że przyczyniłyśmy się do pomocy naszej szkole i dzieciom.
Bezsprzecznie natrudziłyśmy się, bo jeszcze w domach naszych, w rodzinach taką samą misję mamy do spełnienia, ale jak zwykle jesteśmy szczerze uradowane, że znów nasz trud okazał się potrzebny, by tworzyć klimat wspólnoty, uatrakcyjniłyśmy jedną z niedziel w naszej wsi, a jeśli ktoś wyniósł jakieś inspiracje, by coś zdziałać, stworzyć na swoim, rodzinnym gruncie, to tym bardziej możemy mieć satysfakcję! Trzeba tylko chcieć coś robić, zapewniamy o tym - my kobiety, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Janczewie!


18.09.2016 Jesień w Gliśnie  
      

Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Lubniewicach już od wielu lat podczas imprezy integracyjno-promocyjnej „Jesień w Gliśnie” organizuje konkursy kulinarne promujące produkty regionalne, lokalne i tradycyjne. W poprzednich latach edycje tego konkursu zachęcały do przyrządzania potraw mącznych, kapustnych, z warzyw strączkowych, dyni, ziemniaków i ryb. W tym roku konkurs powrócił do polskich tradycyjnych zup i nosił tytuł „Rozgrzewające zupy jesienne”. Jego celem było wyłonienie najbardziej atrakcyjnej zupy przyrządzonej ze świeżych lokalnych surowców, przepis, który zaczerpnięto z polskich tradycji kulinarnych, popularyzujący zupy w żywieniu na wsi ze względu na ich wartość żywieniową oraz prezentacja dokonań organizacji działających w środowisku wiejskim. 18 września podczas imprezy integracyjno-promocyjnej „Jesień w Gliśnie” do kulinarnej rywalizacji swoje zupy zgłosiło 15 uczestników.
Umiejętności kulinarne, pomysłowość, ciekawa dekoracja i prezentacja przygotowanych zup sprawiły, że wybór dla komisji powołanej do oceny ich walorów nie był łatwy. Komisja uzgodniła werdykt i przyznała:
I miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich Gronów za Zupę grzybową z makaronem,
II miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich Janczewo za Barszcz czerwony zabielany z ziemniaczkami,
III miejsce dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich „SuperBabki” z Niegosławia za Barszcz ukraiński

Tegoroczny konkurs kulinarny zgromadził liczną publiczność. W pogodny wrześniowy dzień, w pięknej scenerii Pałacu w Gliśnie odwiedzający oprócz pysznych zup mogli skosztować i kupić ciasta domowego wypiek, oczywiście nasze ciasta cieszyły się jak zwykle bardzo dużym powodzeniem, a promując zupy konkursowe, my postawiłyśmy na zupę myśliwską Hubertus, która cieszyła się uznaniem odwiedzających nasze stoisko. Cieszymy się ogromnie naszym osiągnięciem, II nagrodą, udowodniłyśmy, że jesteśmy twórcze, pomysłowe, no i co by nie mówić pracowite, gdyż każdego roku otrzymujemy w tych konkursach wysokie, czołowe miejsca. Laureatom i wyróżnionym gratulujemy.


a to nasze jesienno - buraczane, tematyczne stoisko..........
Czyż nie apetyczna ta zupka?
nasze konkursowe danie - barszcz zabielany z ziemniaczkami
a to prezentacja szanownej komisji naszego barszczu......


 

24-26.06.2016 DNI GRODU SANTOK

Dwudniowa impreza,którą władze gminy firmowały pod hasłem "Otwórz oczy, nasza historia Ciebie zaskoczy" z nocą świętojańską odbyła się oczywiście z naszym KGW Janczewo - udziałem.
Częstowałyśmy na naszym stoisku smakowitymi ciastami,własnym chlebem ze smalcem, ogórkiem małosolnym itp.
Oczywiście oprócz kulinariów, w których wiedziemy w gminie prym, jak się okazuje, to wykazałyśmy się florystycznymi umiejętnościami, bowiem panie z naszego koła naplotły cudnych wianków, widać je poniżej na fotce, gdyż noc świętojańska, to wianki i ich puszczanie, był to jeden z punktów programu tej gminnej imprezy i trzeba przyznać, że nadający wiele uroku,magiczności i romantyczności tego wieczoru i nocy....
No ale taka jest właśnie Noc świętojańska - tegoroczna niestety przeszła już do historii...
 Wojowie gotują się już do bitwy

Uczestnicy wielkiej bitwy o gród, dzielni wojowie!

Ręcznie plecione ze świeżych kwiatów wianki, miałyśmy bardzo duży udział w ich wyplataniu - prawda, że piękne ?!Już płyną sobie po Warcie w tę magiczną i wyjątkową noc...........

  16-04-2016  LUBUSKIE TOUR w NOVA PARK

W sobotę i niedzielę osoby odwiedzające Nova Park mogły zakosztować tego co w lubuskich gminach najlepsze, wszak hasłem przewodnim III wiosennej edycji były Smaki regionu.
Włodarze Gminy Santok zwrócili się do naszego koła o zaprezentowanie smaków naszej gminy w sobotę 16-04-2016 r. Przygotowałyśmy się dosłownie wyśmienicie! Każda z Pań członkiń upiekła ciasto, chleb, było wspólne gotowanie bigosu, leczo, smażenie placuszków z wątróbki.
Asortyment miałyśmy bardzo zróżnicowany - na słodko i na słono. Wypieki i potrawy prezentowały się przepięknie i przepysznie, cieszyły się wielkim uznaniem degustujących, nakarmiłyśmy rzeszę odwiedzających stoisko Gminy Santok. 
Kolejny raz Panie z KGW Janczewo, ich wypieki i  dania były autentyczną ozdobą gminnego stoiska i udowodniły, że zawsze można na nas liczyć, na naszą pracowitość i smak.

Znalezione obrazy dla zapytania wielkanocne obrazki
Wielkanoc 2016 rok

 

 Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych

składamy wiosenne życzenia,

aby w czas Święta Paschy w Waszych sercach, rodzinach i domach zagościła radość, spokój i wielka Nadzieja odradzającego się życia!

 

20-03-2016  DEGUSTACJA POTRAW WIELKANOCNYCH


W niedzielę, 20 MARCA w sali wiejskiej w Janczewie, o godzinie 12,00 odbyła się degustacja potraw wielkanocnych, smakołyków z tymi świętami związanymi. 

Impreza połączona ze sprzedażą ozdób wielkanocnych wykonanych przez dzieci ze świetlicy środowiskowej z Janczewa. Środki finansowe pochodzące z tej sprzedaży dzieci  mają przeznaczyć dla siebie, na letnie wyjazdy. Wykonane przez dzieci prace niezwykle przyciągały odwiedzających w tym dniu świetlicę, każdy degustujący potrawy mógł nabyć sobie ozdoby świąteczne, niezwykle kolorowe i atrakcyjne stroiki, jajeczka, zajączki itp. Należy podkreślić, że nasza lokalna artystka - malarka z Janczewa, Pani Marzec Alicja namalowała piękny obraz, służący licytacji, z której środki również zasiliły "skarbonkę" dzieci z naszej świetlicy środowiskowej.

Nie tylko dzieci miały swój kiermasz, wystawę swoich prac malarskich i tomików poezji, twórczość swojego życia przedstawił nasz kolejny artysta, również z Janczewa Pan Krzyżostaniak. Niezwykle bogaty dorobek! Zaszczycił swoją obecnością naszą niedzielną imprezę, czytał zebranym w sali mieszkańcom swoje wiersze, snuł wspomnienia, wprowadził sympatyczny nastrój, bowiem Jego twórczość, to sielskie obrazy oraz różnoraka tematyka wierszy od karykaturalnej, po nostalgiczną, ale i wesoła, prześmiewcza. Sędziwy już ich autor dotrzymał towarzystwa dzielnie nam i gościom prawie do końca imprezy.

Jeszcze jedna twórczość i niespotykany talent dały się poznać przy okazji naszej imprezy jaka miała miejsce z okazji degustacji wielkanocnej. Jeden z mieszkańców pobliskich Górek wyeksponował swoje prace, a tych naprawdę bardzo dużo!, wydzierganych własnoręcznie -  przez o dziwo - mężczyznę! wyhaftowanych ściegiem krzyżykowym, tworzących obrazy, bukiety, widoki, istne dzieła malowane nitką. Budziły szczery, ogromny zachwyt mieszkańców odwiedzających salę wiejską w niedzielne popołudnie.

Nadeszła pora by wspomnieć o dziełach Pań z naszego Koła Gospodyń, które były dosłownie gospodyniami tej imprezy, gdyż stół nakryty przez nas - członkinie Koła, kolorowy, uginający się od ilości potraw, misternie przyrządzonych, pieczołowicie ozdobionych, budzący zachwyt mieszkańców, bo to przecież gest Koła Gospodyń dla mieszkańców Janczewa! Czego tam nie nie było!? żurki, białe barszcze, swojskie wędliny, rolady, pieczenie, sałatki przeróżne, jajka faszerowane na prawdopodobnie dziesięć sposobów, sosy chrzanowe -  z pięć rodzajów i smaków, że nie wspomnę o ciastach! baby, serniki, babeczki, mazurki itp. 

Degustacyjną, palmową niedzielę mamy już za sobą, sądzimy, po frekwencji, że imprezy takie cieszą się ogromną popularnością, integrują społeczność naszej wsi, a nawet władz gminnych, gdyż uczestniczą w niej zawsze Pan Wójt gminy Santok wraz z Panem Sekretarzem, a także radni naszej gminy i radni Powiatu, co pozwala na poznawaniu się mieszkańców i integrowaniu z władzami lokalnymi, włodarzami naszej gminy i powiatu.

W ten sposób nasze Koło Gospodyń swoją pracą aktywizuje lokalną społeczność, pokazuje wszystkim, że dzieje się coś pozytywnego, jeśli włoży się trochę pracy, trudu i chęci, ale efekt wart jest tego zachodu.... 

  

08 -03-2016      DZIEŃ KOBIET

 

          Żeby z Waszych oczu leciały tylko radosne łzy,

                               tak jak wiosną pachnące bzy. 

   W trudnych chwilach niech gwiazdy nad Wami czuwają

                           i właściwą drogę wybrać pozwalają.

One nie pozwolą nigdy Wam zginąć i żadnego szczęścia ominąć!


 02-03-2016   MAŁE CO NIECO DLA PAŃ


  We wtorek  2 marca 2016 roku, w sali wiejskiej w Janczewie o godzinie 18,00 odbył się pokaz makijażu dziennego dla pań.
Organizatorem tego spotkania było nasze Koło, prowadzony był przez utytułowaną w tej dziedzinie Panią kosmetyczkę, prowadzącą swój profesjonalny gabinet, mieszczący się nota bene w naszej miejscowości. Dowiedziałyśmy się bardzo wiele o kosmetykach, o sposobie ich używania by efekt ich używania był satysfakcjonujący. Pani manikiurzystka profesjonalnie dokonywała makijażu na jednej z uczestniczek, a chętne panie jedna drugiej pod okiem fachowca czyniły to samo i przyznać należy, że efekty były zadziwiające! Poznałyśmy wiele kosmetyków, które można stosować, a wręcz wskazane z korzyścią dla naszej urody.
Odnotowałyśmy kolejną, potrzebną imprezę, integrującą środowisko wsi, kobiety miały chwilę dla siebie, poczuły się piękne! i to jest sukces takiego spotkania, można rzec - coś dla ciała, coś dla ducha, miłe Panie przed Dniem Kobiet!

 


20-12-2015  DEGUSTACJA  BOŻONARODZENIOWA

W niedzielę, 20 grudnia, w sali wiejskiej o godzinie 12,00 odbyła się degustacja potraw wigilijnych dla mieszkańców naszej wsi, zorganizowanej przez nasze Koło Gospodyń.
Istotą i przesłaniem tego spotkania z mieszkańcami Janczewa była prezentacja naszych, kulinarnych możliwości, zaproponowanie wigilijnego i świątecznego menu, dekoracje świątecznego stołu. Zależało nam również na przyrządzeniu potraw tradycyjnych, by młode pokolenie uczyło się tradycyjnych smaków, ale i degustować i poznawać nowe.
Bardzo nas cieszy fakt, że tego typu spotkania cieszą się wielką popularnością wśród mieszkańców, są doskonała okazją do spotkań towarzyskich, sąsiedzkich, a przede wszystkim cieszy nas fakt, że mieszkańcy przychodzą całymi rodzinami na tego typu imprezy.
My, jako gospodynie i organizatorki stanęłyśmy na wysokości zadania, stoły uginały się od niezliczonej ilości potraw, gdyż każda z nas miała przygotować przynajmniej dwie potrawy i upiec ciasto, ciasteczka itp.
Na pewno nikt nie wyszedł głodny, a opinie konsumentów były bardzo pozytywne, co odnotowałyśmy jako kolejny sukces naszego KGW.
Wygląda na to, że tego typu impreza wpisuje się w kalendarz naszych działań, gdyż doskonale integruje  nas, członkinie koła oraz naszą lokalną społeczność, pozwala również pokazać nasze, gospodyń możliwości oraz wyzwala w nas pokłady pożądanej kreatywności na niwie kulinarnej i organizacyjnej.

 Znalezione obrazy dla zapytania świąteczne obrazki boże narodzenie


05-12-2015  MIKOŁAJKI DLA NAJMŁODSZYCH

W sobotnie przedpołudnie dla naszych najmłodszych mieszkańców wsi zorganizowano mikołajki. Impreza jak zwykle ciesząca się niezwykłą frekwencją dzieci - od tych najmniejszych do tych starszych włącznie, a biorąc pod uwagę, że każde dziecko przybywa z opiekunem, to można sobie wyobrazić, jak liczne grono uczestników tego dnia odwiedziło salę wiejską! Dzieci przygotowały się doskonale, gdyż przy tej okazji prowadzony był kiermasz ozdób choinkowych, świątecznych, wykonanych przez dzieci ze świetlicy środowiskowej. Ozdób było co nie miara! Chętnych do kupowania również, cieszyły się ogromnym powodzeniem, gdyż pieniążki przeznaczone były dla dzieci, na ich potrzeby, na wycieczki dla nich itp. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, już o to dzieci się postarały! Były kolędy śpiewane przez dzieci solo i w chórkach, były zabawy. Kolędował też zespół "Janczewianki". Był oczywiście Mikołaj z workiem prezentów! największa atrakcja tego dnia, atrakcji naprawdę dzieciom i ich opiekunom nie brakowało!
Nasze Koło miało oczywiście znaczny udział w uświetnieniu milusińskim mikołajkowych uciech, Panie uatrakcyjniły ten dzień dzieciom wypiekając przeróżne ciasteczka i ciasta, ale w przeważającej większości stół obfitował w ciasteczka: rogaliki, pierniczki, jeżyki, kokosanki, chruściki, babeczki itp. po prostu, trudno zliczyć i wymienić wszystkie. Smakowały na pewno, gdyż częstowali się wszyscy, przychodzący klienci na kiermasz ozdób również.
Pieczonych słodkości zostało nam jeszcze, więc wpadłyśmy na pomysł, by starszych mieszkańców też Mikołaj nimi obdarzył na drugi dzień i tym sposobem po niedzielnej mszy św. obdarowywał wszystkich wypiekami naszych nieutrudzonych, wspaniałych Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Janczewa!
20,21,22-11-2015 WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA I NIE TYLKO.....


Dzięki pomocy organizacyjnej i nie tylko organizacyjnej Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Lubniewicach, zaangażowaniu osobistemu Pani Wienisławy Piórkowskiej mogłyśmy uczestniczyć w wycieczce do Malborka, Szymbarku i Trójmiasta.
Ale to nie jedyny sponsor wspaniałej wycieczki, gdyż finansowego wsparcia udzielił nam również Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Santoku, który tym samym dał wyraz poparcia naszym działaniom na terenie wsi oraz gminy.
Finansowego wsparcia w organizacji tego wyjazdu udzielił nam również Wójt Gminy Santok, co znaczy, że nasze Koło jest rozpoznawalną organizacją na terenie gminy, zresztą jest to jedyne KGW w gminie, znane z pracowitości i w ten sposób zasłużyłyśmy sobie na takie "małe co nieco" z kasy samorządowej.
Dzięki uprzejmości tychże wymienionych naszych sponsorów mogła się odbyć nasza upragniona wycieczka!
Dziękujemy wszystkim serdecznie, za wspaniałe chwile, za atrakcje poznawania pięknych zakątków naszego kraju!, nawet pogoda o tej porze okazała się nam być łaskawa!
 

16-11-2015 PRZYJACIELSKA WIZYTA

Tego dnia gościłyśmy przedstawicielki Koła Gospodyń Miejskich z Gorzowa Wlkp. Do wizyty doszło dzięki wzajemnej współpracy, a tym samym poznaniu podczas organizacji w dniu 19-09-2015r. IV Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów Miejskich. Wydarzenie to zaowocowało nawiązaniem bliższych relacji między naszymi kołami. Posiadałyśmy wiedzę, że gorzowskie Koło, to Panie manualnie uzdolnione, bardzo twórczo spędzają czas dziergając cudeńka z włóczek, nici, filcują itp.
Do spotkania doszło w sali wiejskiej w Janczewie. Spotkanie odbyło się przy kawie, herbatce i wspaniałych ciastach upieczonych przez koleżanki z naszego Koła, jak przystało na gospodynie wieczoru. W zamian Panie z gorzowskiego Koła przywiozły ze sobą materiały by nas nauczyć, a przynajmniej wtajemniczyć w sposób w jaki wykonują swoje ozdoby. Dało się zauważyć, że szydełkujące Panie bez szydełka, a tym samym bez zajęcia nim rąk nie siedzą bezczynnie, ciągle powstaje jakieś dzieło i widać efekt. Są Panie, które z filcu tworzą piękne ozdoby, nas wtajemniczyły w arkana filcowania, by zrobić sobie samej korale, kolczyki, broszki. Poznałyśmy sposób na wykonanie ozdób z filcu. Jednym słowem wizyta była bardzo owocna, doszło do wymiany doświadczeń, pokazu wzajemnych umiejętności, prezentacji dorobku obu kół, powstały plany na przyszłość w działaniu.
Można posumować, że warto otwierać się na wszelkie podobne akcje, każde doświadczanie takiej wymiany poglądów, poznawczych walorów jest niezmiernie ważna dla ugruntowania pewności w nas, że to co czynimy jest ważne i służy dobrze nam i społeczności, w której przychodzi nam żyć.

27-10-2015 NASZE WARSZTATY Z DZIEĆMI

Przekazywanie naszych doświadczeń i umiejętności młodszym, a tym bardziej dzieciom, to nasze dążenie i cel. Postanowiłyśmy zainteresować naszą pasją dzieci w wieku szkolnym, by rozwijały w sobie chęć zdobywania umiejętności kulinarnych na poziomie im właściwym, tj. przyrządzania najprostszych potraw, np. kanapek, surówek, sałatek itp., ale w taki sposób, by czerpały z tych czynności przyjemność, by stanowiły doskonałą zabawę i wesoło wypełniły czas podczas takich zajęć. Marzenia naszego Koła na tej edukacyjnej ścieżce zaczęły się właśnie urzeczywistniać, gdyż nawiązałyśmy współpracę z osobą, mającą pod opieką dzieci z naszej wsi, prowadzącą zajęcia w świetlicy szkolnej dla dzieci, z Panią Patrycją Trzosek. Pod opieką Pani Patrycji, dzieci w dniu dzisiejszym odbyły pierwsze warsztaty w sali wiejskiej. W ten sposób Panie z naszego Koła wypełniły popołudniowy czas chętnych dzieci i prowadziły je po ścieżkach kulinarnych działań.
Efektem tych działań były kanapeczki, które maluchy chętnie robiły, uciechy było co niemiara, wszyscy byli uradowani!, a jakie rezultaty?, spójrzcie sami! Zobaczymy, jakie żniwo przyniesie ta współpraca, ale jeśli możemy się przysłużyć szerzeniu zamiłowań, zaczynowi pasji, czy hobby, to musimy uczynić wszystko, by to młode pokolenie zapoznać, zainteresować, nauczyć chcieć coś robić, a nie tylko biernie oglądać i czekać na "gotowe""Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym,
dobrym przykładem, 
a jeśli to nie odnosi skutku, to przykładem odstraszającym." 
- Albert Einstein 23-10-2015 DELEGACJA Z PARTNERSKIEJ GMINY NIEMIECKIEJ


Na zaproszenie Wójta Gminy Santok gościliśmy w sali wiejskiej delegację złożoną z przedstawicieli partnerskiej gminy z Niemiec, z którą będzie realizowany unijny projekt "Budowa Centrum Aktywizacji Mieszkańców Janczewa". Projekt o wdzięcznej nazwie "Platan" w swoim założeniu, to modernizacja i rozbudowa szkoły na bazie istniejącej obecnie, oddziału przedszkolnego oraz budowa sali gimnastycznej.
Oczywiście nasze Koło wspomogło organizację tego spotkania, naszą rolą było ugoszczenie gości uczestniczących w tym spotkaniu, tj. delegację niemiecką, tłumacza, delegację z urzędu Gminy, Panią Sołtys oraz pozostałe grono osób, na czele z nieocenioną w całym przedsięwzięciu, Panią Agnieszkę Beszczyńską prowadzącą warsztaty do programu.
Poczęstunek polegał na przygotowaniu i podaniu obiadu i podwieczorku. Panie spisały się jak zwykle wspaniale! Słów zachwytu od wszystkich konsumujących było co nie miara, od delegacji niemieckiej począwszy, na władzach z urzędu kończąc.
Pracowałyśmy kolejny raz na wizerunek lokalnej społeczności, naszej wsi, wierząc, że każdy trud wart jest polepszeniu warunków życia nam - mieszkańcom wsi, naszym dzieciom!. Przecież warci jesteśmy i zasłużyliśmy sobie pospołu, by cieszyć się salą gimnastyczną, siłownią w parku, na wolnym powietrzu, piękną, nowoczesną szkołą dla naszych dzieci i wnuków.
Trzymamy kciuki za powodzenie w realizacji projektu"Platan" oby się powiódł od początku do końca.....Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym,
ale błędem jest styl życia,
który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być,
i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być,
lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.
- Jan Paweł 2


 

10-10-2015 DZIEŃ SENIORA

W sobotę z inicjatywy Pani Sołtys Janczewa zorganizowano obchody Dnia Seniora. Zaproszonych zostało liczne grono wiejskich Seniorów, Pani Sołtys sama osobiście wręczała zaproszenia starszym i najstarszym mieszkańcom naszej wsi. Nasze Koło nie mogło nie wspomóc tej imprezy, koleżanki, członkinie Koła upiekły wspaniałe ciasta oraz pomagały czynnie w przygotowaniu uroczystego obiadu wydanego z okazji Dnia Seniora.
Seniorzy dopisali dość licznie, był to czas wypełniony tak potrzebnymi spotkaniami i rozmowami ze sobą tych zacnych mieszkańców naszej wsi. Cieszyli się, że młodsza społeczność Janczewa nie zapomina o nich, że szanuje ich, że dla nich poświęca swój wolny czas, by rozmawiać z nimi, by pokazać, że ich sędziwy wiek, to doświadczenie, to historia, to często patriotyzm, który dla ich pokolenia był normalnością....
Nie zapominajmy o naszych weteranach, seniorach!, poświęcajmy im na co dzień nieco czasu, bądźmy dla nich wyrozumiali, cierpliwi, posłuchajmy, co mają nam do powiedzenia, czerpmy z ich doświadczenia, zróbmy wszystko, by nigdy nie czuli się opuszczeni i niepotrzebni!
Taki Dzień, jak ten sobotni, unaocznił wszystkim, którzy w nim uczestniczyli, że jest potrzeba go świętowania, po to by przystanąć, zatrzymać się w jednym miejscu z tymi dzisiejszymi seniorami i uzmysłowić sobie, że wszystkich nas przemijanie czasu czeka.....

Zatrzymaj się..........

.......Szumią łany zbóż, gra wiatr na jeziorze,
Śpiewa ptak radośnie o tym kto go stworzył.
Zatrzymaj się na chwilę, odetchnij pięknem świata,
Zatrzymaj się na chwilę, zauważ swego brata!,
zatrzymaj się na chwilę nad tym co w sercu kryjesz,
zatrzymaj się na chwilę i powiedz - po co żyjesz?!
Pędzi całe miasto, zgrzytają tramwaje, 
wszystko chcesz uchwycić, a pustka pozostaje....
Nikt dziś nie ma czasu, każdy goni szczęście,
na później pozostawia to, co najważniejsze...
Zatrzymaj się na chwilę.............

   

 


 


 20-09-2015 JESIEŃ W GLIŚNIE


Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Lubniewicach już po raz kolejny zaprosił na targi „Jesień w Gliśnie”. W programie odbyło się szereg imprez m.in., turniej wsi pod hasłem „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wsi lubuskiej”, konkurs kulinarny „Smaczne i zdrowe warzywa strączkowe”, promocja żywności wysokiej jakości, prezentacja zasobów przyrodniczych Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, wystawa rękodzieła ludowego, kiermasz ogrodniczo-pszczelarski, fachowe doradztwo oraz prezentacja osiągnięć Kół Gospodyń Wiejskich.

Nasze Koło zgłosiło się do udziału w konkursie kulinarnym przygotowując potrawę z roślin strączkowych w postaci "Krokiety z czerwonej fasoli i fasolką szparagową z kremem z bobu"
Uczestniczyło wiele kół, stowarzyszeń Kół Gospodyń Wiejskich z województwa Lubuskiego. Wszystkie koła starały się wypaść w kulinarnej imprezie jak najlepiej, to znaczy zaskoczyć degustującą, oceniającą konkursową komisję i zdobyć nagrodzoną pozycję w konkursie. Oczywiście to był również nasz cel., przygotowywałyśmy się w pocie czoła, panie pieczołowicie przygotowywały się do konkursu, smażyły naleśniki, ale też nie bagatela z jakiej mąki, z jakiego mleka! Otóż to był właśnie gwóźdź konkursu!, komisja została całkowicie zaskoczona składnikami użytymi do wypieku naleśników stanowiących smaczny fundament naszych krokietów - chodziło o mąkę łubinową uzyskaną z łubinu jadalnego (żółtego) i mleka łubinowego uzyskanego z jego mechanicznej obróbki. To był strzał w dziesiątkę! reszty dopełnił piękny, czerwony, dość grubo rozłożony farsz z czerwonej fasolki, a na tym rozłożona fasolka szparagowa zielona i żółta. Krokiety wspaniale doprawione i pięknie wyglądające w przekroju to jeszcze nie wszystko, uzupełnieniem całej palety pięknych barw krokietów dopełnił krem z młodego bobu, piękny, zielony kolor, gęsty dip wspaniale doprawiony z nutą czosnku wkomponował się znakomicie! Danie zachwyciło komisję, gdyż w tym daniu jedynie jaja stanowiły element nie strączkowy.
No i tym sposobem, dzięki pomysłowości, pracowitości, twórczej inwencji, której naszym paniom nie brak - danie okazało się być najwyżej punktowane w konkursie kulinarnym tegorocznej "Jesieni w Gliśnie"!
Danie to w ocenie komisji pobiło wszystkie inne, okazało się być na tyle rewelacyjne, że nagroda główna przypadła dla naszego Koła!
Otrzymałyśmy Puchar Marszałka Województwa Lubuskiego za zajęcie I miejsca w konkursie kulinarnym pt. "Smaczne i zdrowe rośliny strączkowe" oraz nagrody rzeczowe.

Radości co niemiara, motywuje to nas do dalszej, twórczej, efektywnej pracy, wyzwala pokłady wciąż niespożytej energii tkwiącej w każdej z nas, myślimy o następnych imprezach konkursowych i nie tylko, po to by tworzyć, pomagać, współdziałać, uczyć, kontynuować tradycję, bo przecież taki przyświeca nam cel....


19-09-2015 IV Ogólnopolski Kongres Ruchów Miejskich

W sobotnie popołudnie przypadło nam w udziale uświetnić część II Kongresu Ruchów Miejskich odbywającego się w Gorzowie Wlkp. Impreza zorganizowana z rozmachem, z udziałem około czterystu osób z całej Polski. Odbyła się debata kandydatów i śniadanie prezydentów trzech miast a efektem spotkania krajowych aktywistów jest przyjętych „15 tez miejskich”..Współorganizatorem było Narodowe Centrum Kultury. Te wydarzenia były otwarte, dla wszystkich.
Koło Gospodyń Miejskich w Gorzowie Wlkp. zwróciło się do nas o uświetnienie otwarcia wernisażu wystawy "Kultura zmiany" w postaci przygotowania słodkiego poczęstunku dla wszystkich odwiedzających otwartą wystawę w obszarze przyszłej rewitalizacji w jednym z opustoszałych lokali przy ulicy Chrobrego 22.
Podjęłyśmy się tego zadania i o godzinie 19.00 przed lokalem odbyła się degustacja, a tym samym poczęstunek naszymi wypiekami wszystkich uczestników wystawy, aktywistów, przechodniów, którzy żywo i spontanicznie reagowali na odbywającą się w tym nietypowym miejscu II część Kongresu.
Pochwał na temat naszych przygotowanych na tę okoliczność smakowitości końca nie było! Wszyscy zostali hojnie częstowani przez panie z naszego koła, które uwijały się jak w ukropie, by wszystko wypadło jak najlepiej!. Jeśli chodzi o smakołyki serwowane na te okoliczność, to czegóż tam nie było? W pięknej, wieczornej oprawie częstowałyśmy faworkami, rogalikami z marmoladą, rogalikami kruchymi, kokosankami, kopertami z jabłkiem i śliwką, kruchymi, rewelacyjnymi jeżykami, puszystą babką marmurkową, ciastkami kruchymi z maszynki.Wszystko smakowało wszystkim wyśmienicie! Zebrałyśmy jako KGW mnóstwo pochwał za jakość wypieków, za trwanie w tradycji.
Myślimy, że swoją pracą i wkładem swoich umiejętności sprostałyśmy doskonale zadaniu i okazałyśmy się wspaniałymi ambasadorkami naszej Janczewskiej społeczności w dziele aktywizowania ruchów społecznościowych nie tylko w naszej wsi, ale także w społeczności i na niwie ruchów miejskich zgodnie z przesłaniem i istotą tegoż Kongresu.


01-09-2015 Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
Niestety, to już koniec wakacji, ale za dziesięć miesięcy znów się będziemy nimi cieszyć! przed wszystką dziatwą wytężona praca! Wszystkim rozpoczynającym rok szkolny 2015/2016, dzieciom, ich rodzicom, nauczycielom życzymy udanego roku szkolnego obfitującego w same dobre oceny, wspaniałych efektów wychowawczych, satysfakcji z każdego dnia spędzonego w szkole.

"Nauka jest jak niezmierne morze (...)Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony"
S. Żeromski

Witaj szkoło


01-09-2015 Rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września obchodzimy 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Dnia Pierwszego Września Roku pamiętnego, wróg napadł na Polskę z Kraju niemieckiego
1 września 1939 roku. Jedna z najważniejszych dat nowoczesnej historii. Tego dnia rozpoczęła się II wojna światowa.

29-08-2015 Dożynki gminne w Santoku


Gminne dożynki a.d. 2015 r. przechodzą już do historii. Rozpoczęły się tradycyjnie Mszą Świętą polową na bulwarze w Santoku o godz. 14-tej. Tegoroczne dożynki były nawiązaniem do pierwszych Dożynek na Ziemi Lubuskiej które odbyły się 70 lat temu. Stąd obecność historycznych maszyn i sprzętu rolniczego prawie z przed wieku w zderzeniu z nowoczesnym sprzętem rolniczym prezentowanym podczas gminnej imprezy dożynkowej.

Najważniejszym punktem każdych dożynek jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wiele sołectw naszej gminy wystawiło swoje wieńce, które zostały ocenione przez komisję. Komisja miała dylemat nie lada, gdyż wszystkie wieńce w ocenie komisji zasługiwały na nagrody, jednak tych było za mało by uhonorować wszystkie. Wieniec Sołectwa Janczewa uplasował się na III miejscu, tym sposobem nagroda pieniężna przypadła naszemu sołectwu. W wyplataniu dożynkowego wieńca szczególny udział miały weteranki naszego Koła, które od zawsze plotły wieńce dożynkowe i są mistrzyniami w tym dziele - Pani Janina Szutenbach i Pani Zwienisława Bugara. Należy nadmienić, że wszystkie Panie należące do naszego Koła pracowały nad powstaniem tego imponującego wieńca tegorocznych dożynek i przyczyniły się zapewne do otrzymania nagrody w tym konkursie.


Nie tylko konkurs na najpiękniejszy wieniec zdominował tegoroczne, gminne Święto Plonów w Santoku, konkursowi poddano również wystrój stoisk poszczególnych sołectw. W tym konkursie również Sołectwo Janczewo odniosło sukces, gospodarzem stoiska byłyśmy My - KGW Janczewo, nasze stoisko spodobało się komisji konkursowej, jego wystrój i z radością informujemy, że zdobyłyśmy II miejsce, a tym samym kolejną nagrodę pieniężną.


Niektóre Panie indywidualnie brały udział w konkursie wypieku ciast. Z naszego koła pięć Pań brało w tym konkursie udział. Czego one nie na wypiekały?!, a to "szachownice", a to "śnieżne zadymki", a to "leśne mchy" ze szpinaku, a to "cycki murzynki" - wszystkie wypieki zostały zdegustowane i ocenione przez komisję, no i co najważniejsze - nagrodzone! II miejsce zdobyła Elżbieta Kozikowska z przepyszną "Cytrynową Szachownicą", na III miejscu zaklasyfikowała się Hanna Łażewska za imponujące ciasto " Cycki Murzynki"


Wszystkim Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Janczewie - pracowitym uczestniczkom wszystkich prac uświetniających tegoroczne dożynki, Pani Sołtys naszej wsi, Radzie sołeckiej i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia i promocji naszego Janczewa podczas tegorocznych, gminnych dożynek, serdecznie dziękujemy!!!

Autor tekstu: Jola Pernal
a oto nasze dzieło!, proszę jakie wspaniałe....
oj działo się, działo, czego tu nie było?!...


a to nasze niektóre wypracowane trofea,


" ...wsi spokojna, wsi wesoła"... cóż za sielankowa, urzekająca sceneria
 
23-07-2015 Festyn z okazji zakończenie lata


W dniu wczorajszym tj. 22-08-2015 roku Sołtys naszej wsi, Pani Krystyna Podsiadło wraz z Radą Sołecką Janczewa zorganizowali Festyn na zakończenie wakacji, a tym samym lata. W programie zorganizowano dla dzieci gry i zabawy z nagrodami oraz wiele innych atrakcji. Nasze Koło również miał mały udział w tej imprezie, tradycyjnie zorganizowałyśmy słodki poczęstunek dla uczestników zabawy, konkursów i gości odwiedzających w tym dniu park, w którym odbywał się festyn. Zabawa cieszyła się dużą frekwencją dzieci, co ucieszyło jej organizatorów. Imprezę odwiedził również Wójt Gminy Santok Józef Ludniewski. 


25-07-2015  W charytatywnym odruchu

        Pewną rodzinę z naszej wsi dotknęła tragedia pożaru, żywioł strawił im dom, stracili dach nad głową. Mieszkańcy gminy Santok pospieszyli z pomocą poszkodowanej rodzinie, w tym oczywiście społeczność Janczewa dołączyła niezwłocznie do tego " łańcucha dobrych serc". W dalszym ciągu można wspomagać rodzinę dotkniętą tą straszliwą tragedią wszelkimi datkami rzeczowymi i finansowymi.
Nasze Koło nie pozostaje obojętne na ten ludzki dramat i w sobotę, tj. 25-07-2015 r. w Gorzowie Wlkp. podczas atrakcyjnej imprezy, odbyła się zbiórka pieniędzy dla rodziny pogorzelców. Wiele firm, organizacji społecznych przygotowało atrakcyjne przekąski dla licznych uczestników tejże imprezy oraz licznie ją odwiedzających.
Udział nasz - naszego Koła polegał na upieczeniu jak zwykle smakowitych, wspaniałych ciast, których sprzedaż przyczyniła się do zasilenia zebranej kwoty na rzecz rodziny poszkodowanej.
Cieszymy się, że w ten sposób, naszą pracą wspomogłyśmy ludzi będących w potrzebie, jednocześnie dając wyraz jak zwykle chęci świadczenia naszego trudu na rzecz naszej lokalnej społeczności.


21-06-2015 II Janczewska 10


  Dnia 21.06.2015 roku odbyła się długo wyczekiwana druga edycja „Janczewskiej 10”, czyli sportowej rywalizacji w konkurencjach: biegu na 10 km, nordic walking na dystansie 5 km oraz całkowitej nowości - biegu dzieci na odcinku 100m. Przygotowania do tego wydarzenia wymagały dużego zaangażowania organizatorów, m.in. Dyrektora Biegu Michała Myszkowskiego, Kierownik Biura Zawodów Kamili Hirniak, Sołtys Wsi Janczewo Krystyny Podsiadło oraz wielu innych osób. Atmosferę tych sportowych zmagań można było poczuć już w przeddzień, kiedy to zapisani zawodnicy zaczęli odbierać swoje pakiety startowe, a ci spóźnieni dopisywać się pośpiesznie do listy startowej.
 Niedzielna frekwencja była znacznie lepsza od zeszłorocznej, co potwierdza rosnące zainteresowanie„Janczewską 10” i samymi biegami. Rano zawodnicy zebrali się pod biurem zawodów. Tam około 11.30 czekała na nich instruktor fitness, która przeprowadziła rozgrzewkę. O 12 oficjalnie rozpoczął się bieg na 10 km, a pięć minut później wystartowali zwolennicy marszu nordic walking. Emocje były niesamowite, każdy sportowiec zacięcie dążył do przekroczenia linii mety. Liczyła się nie tylko rywalizacja, ale i dobra zabawa. Na jednej trasie spotkali się zawodnicy, których dzieliła różnica wieku, kondycja i przygotowanie, a jednak sportowy duch drzemał w każdym podobny. Pierwsi zawodnicy ukończyli swoje zmagania już po 30 minutach, kolejni dołączali do nich sukcesywnie. Tego dnia bowiem każdy czuł się zwycięzcą.
  Kolejna część imprezy odbyła się w centrum wsi. Tam zawodnicy udali się na poczęstunek, który przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Janczewie. Słodkości upieczone przez nasze niezawodne Panie smakowały nie tylko tego dnia, bowiem rozpieszczały podniebienia zawodników już w przeddzień sportowych zmagań. W parku odbył się również bieg najmłodszych, którego główną pomysłodawczynią była Pani Krystyna Podsiadło. Nasze pociechy zmagały się na dystansie 100m w dwóch kategoriach wiekowych, osobno dziewczynki i chłopcy. Rywalizacja okazała się zacięta. Każdy mały zawodnik ukończył bieg z uśmiechem na buzi, a najmłodszy, bowiem 11 – miesięczny Mateusz, finiszował w asyście kochanych dziadków.
  Po tych ostatnich sportowych zmaganiach odbyła się koronacja zwycięzców. Puchary i dyplomy dla najmłodszych wręczyła Sołtys Wsi Janczewo Krystyna Podsiadło, Wójt Gminy Santok Józef Ludniewski oraz Dyrektor Biegu Michał Myszkowski. Następnie nagrodzono starszych zawodników zawodów, wręczono puchary, dyplomy oraz dwa miecze Kasztelana Santockiego.
  „Janczewska 10” to kolejne święto wsi, które mam nadzieję na długo wpisze się do kalendarza, a z czasem stanie się pewnego rodzaju tradycją. Wydarzenie to zgromadziło w jednym miejscu ludzi, których pozornie więcej dzieli niż łączy, a jednak jest coś ponad podziały – sportowy duch rywalizacji i wspaniała atmosfera.

Autor: Partycja Trzosek


Niektórzy zawodnicy oprócz biegów, w locie zbierali kwiaty :)


16-06-2015   „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie – szlakiem egipskiej księżniczki”

   13 czerwca w sali wiejskiej odbyło się przedstawienie dla wszystkich mieszkańców Janczewa ukazujące historię dawnego Jahnsfelde. W rolę aktorów wcieliło się 16 małych mieszkańców Janczewa uczęszczających na zajęcia świetlicy środowiskowej prowadzonej przez Patrycję Trzosek. Publiczność dopisała, swoją obecnością zaszczycili debiutujących artystów m.in.: Pan Marian Krzyżostaniak – lokalny poeta, Radny Powiatu Gorzowskiego Pan Mariusz Śpiewanek, Sołtys Wsi Pani Krystyna Podsiadło, Radni Gminy Santok Pan Damian Kochmański oraz Pan Radosław Wołoszczuk, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich i wielu innych znakomitych Gości, którym nie jest obojętna historia i tradycja Janczewa.
   Cały spektakl składał się z 7 scen, z czego każda dotyczyła innego zarządcy wsi: Petera von Velkowa, rodu von Strusse i von Rulke, von Schoenning czy Carnap Bornhaim. Z tym ostatnim związana jest opowieść egipskiej księżniczki Marthe Luise Suaress Fazil Carnap Bornhaim. Postać baronowej, a dokładniej jej pogrzeb stał się wydarzeniem międzynarodowym w Landsbergu (dzisiejszym Gorzowie). W ostatniej drodze Marthy Carnap Bornheim uczestniczyli delegaci z różnych krajów, m.in. Indii, Egiptu, Anglii czy Australii. Ciało baronowej spoczęło w nieistniejącym już mauzoleum rodziny von Carnap Bornhaim w Jahnsfelde. Niestety dziś nie ma nawet śladu po tamtej budowli, a ciała rodu zostały zbezczeszczone w latach 50 – tych i jak do tej pory nieznane jest miejsce ich pochówku, którego dokonał bogobojny mieszkaniec Janczewa.
  Scenografia przygotowana była w większości przez wychowanków świetlicy. Jedno imponujące dzieło malarskie przedstawiające park dworski z zabudowaniami z przełomu XIX i XX wieku stworzyła Pani Alicja Marzec. Za nagłośnienie oraz oprawę muzyczną odpowiedzialny był Michał Pawlak – mały mieszkaniec Janczewa, uczeń klasy 6 szkoły w Santoku.
  Po przedstawieniu zaproszeni Goście mogli skosztować pysznych wypieków przygotowanych dzięki uprzejmości Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Janczewa. Po słodkiej przekąsce zgromadzona publiczność mogła posłuchać piosenek w wykonaniu Michała Pawlaka oraz zobaczyć taneczne zmagania Katarzyny Kolasińskiej. Mali artyści swój występ dedykowali koleżankom i koledze, którym na początku czerwca spłonął dom. W trakcie ich debiutu odbyła się zbiórka pieniędzy dla „Pogorzelców z Janczewa”.
  Atmosfera tego wydarzenia była niezwykła. W jednym miejscu różne pokolenia mieszkające w Janczewie mogły przeżyć wspólnie łączącą ich historię Jansfelde, ich „ małej ojczyzny”. Liczymy, że okazji do takich spotkań będzie więcej, bowiem dzięki nim nasza tradycja będzie kultywowana.
15-06-2015 Gazeta Lubuska

Zapraszamy wszystkich chętnych do zakupu Gazety Lubuskiej w której ukażą się przepisy z naszego bloga

"Już w środę w "Gazecie Lubuskiej" znajdziecie Państwo 60 sprawdzonych przepisów na sery i wędliny. A wśród nich pomysły pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Janczewie.
Gospodynie podpowiedzą m.in. jak przygotować domową białą kaszankę, czy pyszny biały twarożek.
Nie po raz pierwszy KGW z Janczewa dzieli się z Czytelnikami "GL" swoimi pomysłami"08-06-2014 Dzień Dziecka

Koło Gospodyń Wiejskich oraz Szkoła Podstawowa w Janczewie wraz z organizatorem  OSP w Janczewie zorganizowali festyn z okazji Dnia Dziecka. Dzieci mogły brać udział w zawodach sportowych, loterii fantowej, zorganizowano konkurs malowania w którym każde dziecko biorące udział dostawało symboliczną nagrodę. Również dzieci mogły nauczyć się jak udzielać Pierwszej Pomocy. Pociechy mogły częstować się naszymi przepysznymi ciastami, były również lody oraz napoje. Podczas Festynu odbyła się również kwesta dla pogorzelca z Janczewa.

04-05-2014

W tym roku również będziemy wspierać wspaniałą imprezę jaką jest "Janczewska10", naszymi przepysznymi wypiekami. Smaczne ciasto oraz kawa będą podczas odbierania pakietów w Biurze Zawodów. Zapraszamy do zapisywania się na listę startową do 10 czerwca.
Rejestrację można dokonać również online pod adresem:


04-05-2014 

Z wielkim smutkiem informujemy, że zmarła nasza koleżanka Naszego Koła Maria Molenda. Łączymy się w bólu z pogrążoną w smutku rodziną.
„Śmierć nie jest kresem naszego istnienia. Żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach. Albowiem to dalej my, a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie życia”
Albert Einstein
16-05-2015

Z wielkim smutkiem informujemy, że zmarła nasza Koleżanka, współzałożycielka oraz pierwsza Prezes naszego Koła, Pani Helena Kaźmierak. Łączymy się w bólu z pogrążoną w smutku rodziną.
"Nie żyjemy, aby umierać...
ale umieramy, aby żyć wiecznie"

M. Buchberger07-05-2015  ZAPOWIEDŹ

Zainteresowaliśmy naszym blogiem Panią Redaktor Ewę Wiśniewską z dwumiesięcznika "Magazyn Kobiecy" który jest dodatkiem do czasopisma rolniczego. Postanowiła o nas napisać oraz zamieścić nasze dania przyrządzane w 30 minut. Gazeta ukaże się w lipcu bieżącego roku, zachęcamy do zakupu magazynu, w którym będzie o nas!!!!
03-05-2015 POWIATOWE OBCHODY DNIA STRAŻAKA ŁOŚNO 

Druh Justyna Pernal i Norbert Jebut otrzymali podziękowania za trud i zaangażowanie na rzecz ochrony przeciwpożarowej i wzorową postawę strażaka ochotnika. Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów naszym wszystkim strażakom.


01-05-2015 ZACHÓD SŁOŃCA NAD JANCZEWEM

27-04-2015 TĘCZA NAD JANCZEWEM

Malowniczy i sielski widok, prawda? piękna, kolorowa tęcza, pierwsza tej wiosny pojawiła się na niebie w niedzielne popołudnie nad naszą wioseczką, na pewno wróży wspaniałą pogodę i cudownie ozdobiła niebo nad naszym Janczewem...
                                        "Lśni na niebie tęcza, śliczna, kolorowa,
                                          pytają się dzieci - kto ją namalował?
                                         - słońce malowało, pędzelkiem ze złota!  
                                          udała się słonku malarska robota! (...)"
19-04-2014 LUBUSKIE TOUR 2015 NOVA PARK GORZÓW WLKP.

Dnia 18 i 19 kwietnia 2015 roku w Galerii Nova Park w Gorzowie Wlkp.odbyła się coroczna impreza promująca dorobek gmin lubuskich pod nazwą Lubuskie Tour 2015. Nasze Koło brało czynny udział w promocji gminy Santok. Panie z KGW Janczewo jak zwykle nie zawiodły i zdominowały stoisko nie tylko naszej gminy. Zadbałyśmy o podniebienia wszystkich uczestników tej imprezy, chętnych do degustacji naszych kulinarnych produktów było bardzo wielu. Można powiedzieć, że przez te pracowite dwa dni nakarmiłyśmy rzeszę klientów galerii i gości imprezy. Promowałyśmy kuchnię i potrawy tradycyjne, tj. kopytka i kapustę zasmażaną, krokiety i barszcz czerwony, ruskie pierogi, gołąbki z kaszą gryczaną, kotlety mielone, no i mnogość ciast. Wszystkie produkty przygotowały członkinie naszego koła, a swoją pracowitością i oddaniem sprawie, podbiły niejedno serce! Jesteśmy dumne, że potrafiłyśmy się zorganizować i mimo niewielkiej powierzchni jaką miałyśmy do dyspozycji stoisko zachwycało ilością i jakością dań, wszystko smakowało wybornie!. Trudno się dziwić, fotografie mówią same za siebie, stoły się uginały od pyszności, a my uwijałyśmy się jak w ukropie...
 Dziękujemy wszystkim odwiedzającym stoisko gminy Santok i sympatykom Koła Gospodyń Wiejskich w Janczewie!

Czyż nie wspaniale prezentują się nasze ciasta i polecają do degustacji?


Zespół Janczewianki też miał swoje przysłowiowe pięć minut w promocji gminy Santok, jak zwykle zaśpiewali krótki, piękny repertuar...

A to my - w chwili wytchnienia kibicujemy występom Janczewianek, lokalny patriotyzm też w takich chwilach daje znać mocno o sobie, ale głównie, sympatyzujemy zespołowi, przecież to już nasza półwieczna współpraca ....29-04-2015  DEGUSTACJA SMAKOŁYKÓW WIELKANOCNYCH 

Przedświąteczna degustacja wielkanocnych smakołyków już za nami. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom wsi i gościom za tak liczne przybycie do sali wiejskiej w Janczewie, szczególnie dziękujemy  Wójtowi Gminy Santok - Panu Józefowi Ludniewskiemu i Pani Wieni Piórkowskiej z ODR-u. Jak widać na załączonych fotografiach, stoły uginały się od świątecznych, tradycyjnych smakołyków! Tradycyjne dania przygotowane przez Panie z Koła, to był przedsmak Wielkanocy. Były pasztety, żurki, szynki, wędliny, jaja, sosy chrzanowe, ćwikła, no i mnogość ciast: serniki, paschy, mazurki, baby! Można rzec, że były wszystkie tradycyjne dania wielkanocne w rozmaitym wydaniu, degustatorzy dopisali jak widać, niech żałują ci, którzy nie byli, ale nic straconego, bo zapewne, dzięki pracowitości Pań z KGW -  za rok będzie znowu okazja do spotkania się naszej społeczności wiejskie z okazji Świąt Wielkiej Nocy...
 

         08-03-2015  DZIEŃ KOBIET

Wszystkim Paniom - najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet! 


18-12-18  KONKURS NA NAJLEPSZE KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH ZIELONA GÓRA

W listopadzie 2014 roku brałyśmy udział w konkursie organizowanym między innymi przez Gazetę Lubuską na najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich w kategorii: Kulinaria. 18 grudnia br. w Zielonej Górze wręczono nam nagrodę za zajęcie III miejsca. Wszystkim, którzy oddali na nasze koło głosy, dziękujemy serdecznie!!


Prezes koła - pani  Leokadia WołoszczukZespół "Janczewianki"
                                 a oto my, część z naszych członkiń koła, podczas uroczystego finału konkursu w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze, dnia 18.12.2014 roku


06-12-2014 MIKOŁAJKI Z DEGUSTACJĄ CIAST ŚWIĄTECZNYCH

Rada Sołecka w Janczewie zorganizowała dla mieszkańców wsi i dzieci, Mikołajki, które połączone były z degustacją ciast świątecznych, wypiekanych przez nasze członkinie. Ciasta cieszyły się dużym powodzeniem, zwłaszcza u dzieci, które były bohaterami tego dnia i szczodrze obdarowane przez Mikołaja. Impreza cieszyła się oczywiście powodzeniem wśród dzieci, jak i ich opiekunów, z którymi przybyły na salę wiejską tego dnia.
Mikołajki, 6 grudnia 2014 roku


30-11-214 55-LECIE KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W JANCZEWIE

Podczas jubileuszu bardzo ciepło wspominaliśmy początki naszej działalności, a szczególnie panią Helenę Kazimierak, pionierkę naszego koła, pierwszą przewodniczącą. To dzięki niej przede wszystkim Koło nasze powstało, istniało oraz przetrwało ciężkie czasy. Dzięki pracy wszystkich naszych koleżanek możemy pochwalić się tak bogatym dorobkiem,sukcesami w licznych konkursach, a przede wszystkim, półwiekową kontynuacją działalności koła oraz tradycji. Obecna przewodnicząca Pani Leokadia Wołoszczuk, osiąga liczne sukcesy dzięki wypiekom, przetworom, i potrawom, które biorą udział w licznych konkursach, z dużym powodzeniem, wiele z nich posiada  certyfikat produktu regionalnego.
Część oficjalna zdominowana była podziękowaniem wszystkim, którzy przyczynili się do świetności naszego koła, osób wspomagających z zewnątrz koło np. z ramienia ODR, Pana Wójta, Pani Sołtys, na Pani  Przewodniczącej  koła i wszystkich paniach członkiniach - kończąc.Wręczano kwiaty, dyplomy oraz składano szczere życzenia, przede wszystkim uporu, pomysłów i determinacji we wszelkich działaniach(...)
Następnie odbyła się degustacja znanych już nam potraw, a także nowości kulinarnych przyrządzonych przez nasze koleżanki. Wystąpiły: smakołyki "palce lizać", w roli głównej!
W miłej i podniosłej, ale i sentymentalnej atmosferze upłynął nam czas, snułyśmy plany naszej dalszej działalności oraz strategię działania na zbliżający się rok 2015.
Janczewo 30-11-2014W 2009 roku Urząd Gminy w Santoku wydał podsumowanie działalności z okazji pięćdziesięciolecia  naszego Koła Gospodyń
1 komentarz: