niedziela, 31 maja 2015

Zupa krem pomidorowo - paprykowa z pulpetami

Gęsta zupa w wersji gładziutkiej, kremowej słodko-kwaśnej, uwielbiana przez wielu słynna pomidorówka, do tego pulpeciki w nowej odsłonie, jarskie bez mięsa, ale jakże pasują do tej zupy, są doskonałym dopełnieniem, nie ryż, nie makaron, do których tak przywykliśmy...


Składniki:


3 puszki pomidorów lub 1 kg świeżych pomidorów
2 papryki czerwone
1 zielona papryka

1 duża cebula
1 serek topiony śmietankowy
1 śmietanka 30%
1 łyżeczka cukru
1 łyżka masła
szczypta papryki wędzonej słodkiej
sól, świeżo zmielony pieprz
pęczek natki pietruszki lub bazylii



  Pulpeciki

8 kromek czerstwego chleba
1 jajko
1 mała cebula czerwona
2 łyżki bułki tartej
mielony kmin rzymski, kolendra, papryka mielona ostra
sól, świeżo zmielony pieprz
mąka krupczatka do panierowania



Wykonanie:


W garnku roztapiamy masło, dorzucamy obraną i pokrojoną w dużą kostkę cebulę oraz umytą, wydrążoną paprykę, pokrojoną w grubą kostkę podsmażamy wszystko razem. Świeże pomidory myjemy kroimy na 4 części wrzucamy do garnka, dokładamy serek topiony. Gotujemy 20 minut, następnie blenderem dokładnie wszystko miksujemy, dodajemy wszystkie przyprawy, oraz wlewamy śmietankę. Gotujemy jeszcze krótką chwilkę Zupę podajemy z pulpecikami.

Chleb moczymy w mleku, odkładnie odciskamy z nadmiaru mleka. Cebule obieramy kroimy w drobniutką kosteczkę. Patelnię rozgrzewamy z odrobiną tłuszczu, wrzucamy cebulkę podsmażamy. Do chleba wbijamy jajko, usmażoną cebulkę, przyprawy oraz bułkę tartą, wyrabiamy dokładnie masę. Robimy malutkie pulpeciki które obtaczamy w mące gotujemy w osolonej wodzie 10 - 15 minut, ugotowane pulpeciki wyciągamy łyżką cedzakową.




Smacznego :)

sobota, 30 maja 2015

Janczewski zmierzch

Wykwintne ciasto tortowe według autorskiego pomysłu, właśnie nazwa mówi, że pochodzi z Janczewa, a zmierzch, bo ciasto ciemne, kakaowe, wybornie smakuje i wygląda.


Składniki

6 jaj
1 szklanki cukru
1 szklanki mąki ziemniaczanej
2 kopiaste łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia


Masa budyniowa 

2 budynie czekoladowe
3 łyżki kawy rozpuszczalnej
3 łyżki kakao rozpuszczalnego
3/4 l wody



Masa śmietankowa

kubek śmietanki kremówki
1/2 szklanki cukru
1 łyżka żelatyny
2 saszetki kawy cappuccino
2 łyżki kakao rozpuszczalnego



Ponadto

paczka biszkoptów okrągłych


Polewa:

tabliczka czekolady mlecznej
1 łyżka masła
5 łyżek mleka



Wykonanie:

Z białek ubijamy pianę na sztywno, dodajemy po łyżce cukru ubijając dalej, aż do wyczerpania cukru, następnie dodajemy po jednym żółtku delikatniej już ubijając, mąkę z kakaem i proszkiem wymieszane - ostrożnie wsypujemy do piany i lekko wmieszamy rózgą, wylewamy na blaszkę i pieczemy w piekarniku 30 min. w temp. 180 st. C

Z ostudzonego biszkoptu skrawamy wierzchnią warstwę, cienki płat, odłożyć na bok.


Masa I:

Budyń czekoladowy rozrabiamy w zimnej wodzie, dosypujemy kawę rozpuszczalną i kakao rozpuszczalne, mieszamy, wlewamy na gotującą się wodę, mieszamy powstały czekoladowo - kawowy budyń, gorący wylewamy na przekrojony biszkopt, przykryć cienkim płatem.


Masa II:

Żelatynę rozprowadzamy w zimnej wodzie (5 łyżek wody) do spęcznienia, następnie w gorącej kąpieli rozpuszczamy do stanu płynnego, studzimy, ubijamy śmietankę z kawą cappuccino i kakaem rozpuszczalnym dodajemy żelatynę, mieszamy, rozsmarowujemy na wierzchu ciasta. Robimy w miseczce kawę, biszkopty namaczamy w kawie i układamy na masie kawowej wciskając je lekko.

Polewa:

Czekoladę z masłem i mlekiem rozpuszczamy, mieszamy, studzimy i polewamy po biszkoptach w esy-floresy.

Ciasto przygotowane przez Jolę



Smacznego :)

piątek, 29 maja 2015

Rosół tradycyjny

No i mamy niedzielny rosół, który nieodmiennie od wieków stanowi podstawę obiadowego dania.
Jest bazą dla obiadów bardzo uroczystych, ale i tych zwykłych, codziennych

Składniki:

4 skrzydła z kaczki
1 szyja z indyka
4 marchewki
2 pietruszki
0,5 średniego selera
1 mały por

 kilka ziarenek czarnego pieprzu
2 listki laurowe
2 ziarenka ziela angielskiego
1 niewielka cebula
sól, świeżo mielony pieprz
pęczek świeżej natka pietruszki


Wykonanie:


Mięso myjemy dokładnie, zalewamy 2 litrami zimnej wody. Wstawiamy do gotowania, podczas gotowania wytworzy nam się szumowina, którą zdejmujemy. Warzywa myjemy obieramy dokładamy do wywaru. Cebulę razem z łupiną opalamy nad ogniem, aby nam się przypiekła, dodajemy również do wywaru razem z pozostałymi przyprawami.
Rosół powinien gotować się na bardzo wolnym ogniu 2 godziny aby się wyklarował. Po ugotowaniu rosół można przecedzić. Doprawiamy do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem. Rosół podajemy gorący z makaronem jak również doskonale smakuje z kostką grysikową, kołdunami, kluseczkami lanymi.  Posypujemy posiekaną świeżą natką pietruszki.




                                           
                                                                                                              Smacznego :)

czwartek, 28 maja 2015

Leśny mech

Nietypowy, zielony kolor, dla wielbicieli kulinarnych ciekawostek, to ciasto idealne, zachwyca kolorem, smakiem, jest łatwe w wykonaniu i zawsze się udaje, no i posiada walory zdrowotne, ze względu na zdrową bazę jaką stanowi ...szpinak, nie smakuje szpinakiem, za to kolor - niezrównanie piękny, sami się przekonajcie, warto spróbować!

Składniki:

450 g mrożonego szpinaku ,
1 szklanki cukru
6 jaj
1 szklanki oleju
3 szklanki mąki krupczatki
3 łyżeczki proszku do pieczenia

Krem:

300 ml śmietanki 30 %
2  śmietan-fixy (zagęstnik do śmietany)
cukier waniliowy + 2 łyżki cukru pudru
1 szt granatu do dekoracji
*) można zastosować wersję z kremem z serkiem mascarpone



Wykonanie:

Szpinak rozmrozić i odsączyć z wody na sitku, najlepiej dzień wcześniej rozmrażać na sitku, aby obciekł z wody, następnie z użyciem blendera zblendować na gładką masę. Polecam brykiet, jest najwygodniejszy do zastosowania.
Białka oddzielić od żółtek, ubić sztywną pianę na koniec dosypywać cukier, następnie dodawać po żółtku, następnie dolewać stopniowo olej, ciągle wolno miksować, dalej dodawać mąkę z proszkiem, na koniec po trochę szpinaku, tak na trzy porcje i rózgą wmieszać dokładnie, ta czynność jest ważna z uwagi na równe wybarwienie koloru ciasta. Ciasto przelać na blaszkę wyścieloną papierem do pieczenia, wstawić do piekarnika na 180 st. i piec 40-45 min góra/dół ( ja stosuję termoobieg, wówczas krócej piekę , najwyżej 30 min. Po ostudzeniu skroić wierzch ciasta odłożyć na bok.

Śmietanę ubić z cukrem , dosypać zagęstnik, można zastosować żelatynę, ale ta wersja jest szybsza, wyłożyć na ciasto. Ściętą warstwę ciasta rozdrobnić, posypać po kremie, teraz wygląda jak mech, na wierzchu posypać pięknymi, rubinowego koloru pestkami granatu.
Podając porcję ciasta dbać aby granat, który się osypuje uzupełniał talerzyk z ciastem, gdyż pięknie wygląda i wspaniale smakuje!


Ciasto przygotowała Jola

Smacznego :)

środa, 27 maja 2015

Placuszki z wątróbki

A oto niecodzienny sposób przyrządzenia wątróbki, w placuszkach doskonale smakuje, a z serkiem i pomidorem, to efektowne danie na przekąskę, kolację i obiad. Powinniśmy ją spożywać, gdyż stanowi doskonałe źródło żelaza,

Składniki:

0,5 kg. wątróbki drobiowej
3 jajka
3 łyżki mąki pszennej
3 cebule
1 opakowanie serka twarogowego czosnkowego
pomidory
olej



Wykonanie:

Wątróbkę płuczemy, czyścimy z błonki, mielimy w maszynce do mięsa o średnich oczkach. Cebulę obieramy kroimy w drobną kosteczkę, podsmażamy na patelni. Zmieloną wątróbkę mieszamy z cebulą dodajemy mąkę, jajko mieszamy dokładnie składniki. Na patelni rozgrzewamy bardzo dobrze olej, łyżką nakładamy placuszki, smażymy na bardzo intensywnym ogniu z obu stron. Usmażone wykładamy na papier kuchenny aby wchłonął nadmiar tłuszczu. Placuszki smarujemy twarożkiem czosnkowym, kładziemy na to plasterek pomidora.

Potrawa przygotowana przez Alicję


Smacznego :)

wtorek, 26 maja 2015

Sernik Dekoracyjny

Serniczek w wersji łaciatej, czemu nie? smak sernika, z kruchym, czekoladowym spodem i wierzchem urozmaica jego smak, doskonała wersja tego ciasta, proszę jak smakowicie wygląda!


Składniki:

2 szklanki mąki
0,5 kostki masła
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
5 łyżek mleka

Masa serowa

1 kg  twarogu
0,5 kostki masła
6-8 jaj wielkości kl. M
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 budyń śmietankowy
1,5 szklanki cukru pudru
0,5 szklanki rodzynek
skórka z pomarańczy
1 łyżka soku z pomarańczy


Wykonanie:

Składniki na ciasto wykładamy na stolnicę, zarabiamy szybko ciasto, zawijamy w folię spożywczą wkładamy do zamrażarki na kilka godzin. Twaróg i masło przekręcamy przez maszynkę o bardzo drobnych oczkach. Oddzielamy białka od żółtek. Do masy twarogowej dodajemy żółtka i pozostałe składniki, po czym wszystko miksujemy. Ubijamy białka na sztywną pianę delikatnie łączymy z powstałą masą serową. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia, połowę schłodzonego ciasta trzemy na tarce o dużych oczkach. Wykładamy masę serową, na nią trzemy drugą połowę ciasta. Sernik pieczemy około 1 godz w temperaturze 180 stopni C. Sernik po upieczeniu możemy posypać wiórkami kokosowymi.



Sernik wykonaniu Alicji 


Smacznego :)


poniedziałek, 25 maja 2015

Domowy smalec z podgardla

Smalec, z dawien dawna, najstarsze smarowidło do pieczywa, smażenia, tradycja jak widać kusi, spróbujmy go przyrządzić , nadchodzi czas ogórków małosolnych, a ten smalczyk stanowi niezbędne dopełnienie do kromki chleba, polecamy gorąco....

Składniki:

1 kg podgardla
3 duże cebule
3/4 szklanki wody


Wykonanie:

Podgardle myjemy osuszamy następnie kroimy w malutką kosteczkę. Wrzucamy na dużą patelnię, podsmażamy przez 5 min., dokładamy pokrojoną w pół księżyce obraną cebulę, łączymy z podsmażonym podgardlem smażąc jeszcze przez parę minut. Całość przekładamy do rondla wlewamy 1/2 szklanki wody przykrywamy pokrywką, dusimy na bardzo malutkim ogniu ponad 3 godz mieszając od czasu do czasu. W trakcie duszenia smalcu dolewamy pozostałą wodę. Smalec musi nabrać jednolitej konsystencji, przelewamy do kamionkowego garnka, odstawiamy do zastygnięcia. Podajemy z każdym rodzajem chleba. Najlepiej smakuje z dodatkiem ogórka małosolnego.

Smalec w wykonaniu Hani


Smacznego :)

niedziela, 24 maja 2015

Tort makowo - śmietanowy z płatkami róż

Różany tort? czemu nie? Proszę, jaka efektowna, naturalna dekoracja! Płatki róż w ulubionym kolorze nadają jeszcze większej apetyczności temu lekkiemu, smacznemu dziełu...

Składniki:

5 jajek
3/4 szklanki mąki krupczatki
1 szklanka cukru
0,5 szklanki maku
1 łyżeczka proszku do pieczenia
starta skórka z 1 cytryny

Masa 

1,200 ml śmietany 30%
2 łyżki cukru pudru
1 łyżka żelatyny
sok z 1 cytryny


Poncz:

0,5 szklanki gorącej wody
1 saszetka herbaty earl grey
sok z 0,5 cytryny



Ponadto
1 słoik powideł z cynamonem
płatki z 2 róż (kolor według uznania)




Wykonanie:

Jajka razem z cukrem razem ubijamy do białości. Mąkę mieszamy z makiem dodajemy proszek do pieczenia oraz startą skórkę z cytryny. Sypkie produkty wymieszane ze sobą dodajemy do masy jajecznej delikatnie mieszając. Dno tortownicy o średnicy 24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik rozgrzewamy do 160 stopni C. Ciasto delikatnie przekładamy do tortownicy pieczemy 25 minut. Upieczone ciasto studzimy kroimy na 3 krążki.

Żelatynę wsypujemy do szklanki zalewamy 1 łyżeczką gorącej wody, dokładnie mieszamy do rozpuszczenia. Śmietankę ubijamy z cukrem pudrem na sztywno, dodajemy sok z cytryny oraz wystudzoną żelatynę, delikatnie mieszamy.

Herbatę zaparzamy w połowie szklanki wody zostawiamy na 5 minut następnie dodajemy sok z cytryny. Przekrojone krążki biszkoptowe nasączmy ostudzonym ponczem.

1 krążek nasączony ponczem smarujemy konfiturą, na to wykładamy masę śmietanową. Wyrównujemy masę, przykrywamy 2 krążkiem nasączonym ponczem i smarujemy również konfiturą, wykładamy masę śmietanową wyrównujemy, przykrywamy 3 krążkiem również nasączonym ponczem. Pozostałą masą smarujemy wierzch tortu. Dekorujemy opłukanymi płatkami róż.




Smacznego :)

sobota, 23 maja 2015

Kluski szare z twarogiem i kapustą

Kluchy tutaj proponowane, to danie tak tradycyjne, że nie ma chyba bardziej wywodzącego się z naszej tradycji.Wespół z kapustą zasmażaną to niezrównany duet wywodzący się z tradycyjnych kulinarnych korzeni, warto wracać do takich dań i smaków...

Składniki:

2 kg ziemniaków
2 szklanki mąki żytniej
1 szklanka mąki pszennej
1 jajko
1 kostka sera twarogowego tłustego 
200 gram boczku wędzonego

Kapusta zasmażana:

2 kg kapusty kiszonej
1 szklanka grzybów suszonych
200 gram boczku wędzonego
3 cebule
3 łyżki mąki do zasmażki
2 liście laurowe
3 ziarnka ziela angielskiego
świeżo zmielony pieprz, sól do smaku oraz majeranek

Wykonanie:

Ziemniaki obieramy i z ścieramy na tarce jarzynowej o drobnych oczkach. Ziemniaki przekładamy na durszlak, podkładamy miseczkę aby ściekł nadmiar wody powstałej z ziemniaków. Wodę z ziemniaków zostawiamy do odstania wylewamy ją, natomiast dodajemy powstałą na dnie skrobię do startych ziemniaków. Do przygotowanej masy ziemniaczanej dodajemy wymieszane mąki oraz jajko. Wszystko wyrabiamy drewnianą łyżką, ciasto powinno być dość gęste.
Do gotującej wody dodajemy sól.
Najlepiej zanim zaczniemy gotować większą ilość zróbmy próbę, wrzucając kilka klusek do wody sprawdzając czy  nie rozpadają się, ponieważ ilość dodanej mąki zależy od użytego gatunku ziemniaków.
Ciasto ziemniaczane kładziemy na drewnianą deseczkę, następnie zanurzamy w gorącej wodzie łyżeczkę i zsuwamy kluski do wody za każdym razem maczając łyżeczkę we wodzie. Gotujemy ok. 10 minut, następnie odcedzone kluchy hartujemy w zimnej wodzie. Boczek kroimy w kosteczkę smażymy. Kluchy posypujemy twarogiem oraz usmażonym boczkiem podajemy z kapustą zasmażaną

Kapustę płuczemy, wkładamy do garnka zalewamy wodą. Wrzucamy liście i ziele angielskie, gotujemy około 1 godz. Grzyby obgotowujemy wylewamy wodę i zalewamy świeżą wodą, gotujemy 20 minut. Ugotowane grzyby wyjmujemy z wody kroimy w paseczki wodę zostawiamy. Boczek kroimy w kostkę i podsmażamy, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę, po 5 minutach wlewamy wodę po gotowanych grzybach. Mąkę prużymy na suchej patelni aż zbrązowieje, dodajemy do wywaru energicznie mieszając. Łączymy z ugotowaną kapustą i grzybami, dodajemy sól, pieprz oraz majeranek, chwilę jeszcze gotujemy na wolnym ogniu.

Danie przygotowała Krystyna

Smacznego :)

piątek, 22 maja 2015

Kompot z rabarbaru


Składniki:

6 gałązek rabarbaru
1 garść suszonej żurawiny
parę liści świeżej mięty
cukier do smaku


Wykonanie:


Rabarbar obieramy w włókien, kroimy w grubszą kostkę. Do garnka wlewamy 2 litry wody, dodajemy przygotowany rabarbar oraz suszoną żurawinę, gotujemy 30 minut. Na koniec dokładamy opłukną miętę, cukier, doprowadzamy kompot do wrzenia, odstawiamy do wystygnięcia.




Smacznego :)

czwartek, 21 maja 2015

Kurczak z fetą

Propozycja na efektowne danie obiadowe z kurczakiem w roli głównej, szybkie i proste, ale konkretne, kasza bulgur stanowi ciekawe uzupełnienie dania,  jest jedną z najwartościowszych z kasz ze względu na jej sposób obróbki i przetworzenia.

Składniki:

1  kurczak 1,5 kg
2 opakowania sera feta
2 cebule czerwone
2 ząbki czosnku, 
po szczypcie estragon, mielona kolendra, koperek suszony, tymianek, 2 łyżki oleju rzepakowego
świeżo zmielony pieprz


Wykonanie:

Kurczaka myjemy wycieramy ręcznikiem papierowym, dzielimy na porcje, nacieramy przyprawami odstawiamy na 30 min. W naczyniu do pieczenia układamy porcje kurczaka polewamy olejem dodajemy pokrojoną cebulę w pół księżyce, dokładamy pokruszone kawałki sera feta. Naczynie przykrywamy folią aluminiową. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika pieczemy 50 min. w 180 stopniach C. Podajemy z ugotowaną kaszą bulgur z vermicelli oraz dowolną surówką.






Smacznego :)

środa, 20 maja 2015

Sernik z brzoskwiniami

Wspaniały, pyszny sernik, przepis jak widać nie skomplikowany, a efekt! - poezja smaku...:)

Składniki:

3 szklanki mąki
5 łyżek cukru
5 żółtek
1 kostka margaryny
2-3 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa serowa

1 kg sera ( z wiaderka)
3 jajka
2 budynie śmietankowe lub waniliowe
1,5 szklanki cukru
0,5 kostki margaryny miękkiej

Piana

5 białek
1 szklanka cukru

ponadto

1 puszka brzoskwiń
lukier


Wykonanie:



Mąkę przesiewamy na stolnicę dodajemy pozostałe składniki zagniatamy ciasto. Dzielimy na dwie części, jedną połowę wkładamy do lodówki, a drugą do zamrażarki na 1 godzinę.

Masa serowa

Jajka, cukier oraz margarynę miksujemy, następnie dodajemy po 1 łyżce sera dalej miksując, na samym końcu dodajemy budynie.


Część ciasta wyjętą z lodówki rozkładamy na spód blachy, na ciasto wylewamy masę serową, wierzch wykładamy pokrojonymi w drobną kostkę brzoskwiniami. Z białek ubijamy sztywną pianę razem z cukrem, wykładamy na brzoskwinie. Ciasto z zamrażarki ścieramy na tarce jarzynowej o grubych oczkach na wierzch. Pieczemy 60 minut w temperaturze 180 stopni C. Po upieczeniu ciasto można polukrować.



Sernik Tereski 


Smacznego:)

wtorek, 19 maja 2015

Ziołowy kurczak wędzony

Wędzone mięso kurczaka to nie lada gratka - po prostu frykas, a przyrządzone w domowej wędzarni to naprawdę wyjątkowy i niezrównany smak, jeśli macie domową wędzarnię, to naprawdę warto się pokusić

Składniki:

2 kurczaki 1,5 kg 

Zalewa 

2,5 litra wody zimnej
2,5 łyżki soli grubo ziarnistej (nie jodowanej)
1/3 szklanki (domowej roboty) octu jabłkowego
3 szt ziela angielskiego
2 listki laurowe
kilka ziaren pieprzu
1 łyżeczki ziół prowansalskich

1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka rozmarynu
1 łyżeczka bazylii
1 łyżeczka kolendry ziarnistej
1 łyżeczka papryki mielonej słodkiej

2 ząbki czosnku





Wykonanie:

Zioła wsypujemy do moździerza rozcieramy razem, zalewamy gorącą wodą odstawiamy do wystudzenia. Wszystkie składniki zalewy mieszamy ze sobą dokładnie, czosnek rozgniatamy nie obieramy ze skórki dorzucamy do zalewy. Do miski wkładamy umyte kurczaki, tak aby były przykryte zalewą. Odstawiamy na 2-3 dni w chłodne miejsce. Dzień przed wędzeniem kurczaki wyjmujemy z zalewy wiążemy grubym sznurkiem za skrzydła, wieszamy w chłodnym miejscu na grubym kołku aby obciekły z wody.
Wędzenie rozpoczynamy od nagrzania wędzarni do 100 stopni C. Wieszamy kurczaki na kijach do wędzenia, suszymy około pół godziny aż nie będzie rosy na mięsie, przy otwartej wędzarni. Zamykamy wędzarnię, wędzimy kurczaki od 8-10 godzin w temperaturze 50- 60 stopni C. Kurczaki bardzo smakują na ciepło jak i na zimno np. do kanapek.



Kurczak wędzony przygotowany przez Piotra



Smacznego:)





poniedziałek, 18 maja 2015

Babka drożdżowa

Coś pysznego dla smakoszy ciast drożdżowych, wbrew pozorom ciasto drożdżowe nie jest pracochłonne, ani skomplikowane, jego zaletą jest to, że się zawsze się udaje i wyśmienicie smakuje, ciasta drożdżowe są zdrowe i to jest ich kolejna zaleta, nie darmo nasze babcie wypiekały najczęściej drożdżowe ciasta więc zdecydujmy się na tę wspaniałą drożdżową babę i rozkoszujmy się jej niepowtarzalnym zapachem po wyjęciu z piekarnika....

Składniki:

0,5 kg mąki
0,5 szklanki cukru
5 dag. drożdży
1 jajko całe
2 żółtka
1 cukier waniliowy
0,5 l mleka
2 łyżki masła roztopionego
Lukier


Wykonanie:

Mleko podgrzewamy razem z cukrem i cukrem waniliowym. Letnie mleko odlewamy ok 0,5 szklanki dodajemy drożdże oraz 1 łyżkę mąki, mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia. Żółtka oraz jajko ubijamy na masę, następnie dodajemy powoli pozostałe mleko. Wszystko razem mieszamy powoli ok 10 min.
Rozczyn wlewamy do masy jajecznej, mieszamy dodajemy mąkę, wyrabiamy aż składniki się połączą, następnie dodajemy roztopione masło. Ciasto wyrabiamy tak długo aż pojawią się pęcherzyki i będzie odchodzić od ręki. Zostawiamy ciasto do wyrośnięcia. Przekładamy do wysmarowanej formy babkowej. Pieczemy ok 35-40 min. w temperaturze 180 stopni C. Upieczona babkę wyciągamy z formy i lukrujemy i ozdabiamy według uznania.



Ciasto przygotowane przez Leokadię

Smacznego :)

niedziela, 17 maja 2015

Kotlety de volaille z serem

Prosta wersja przyrządzenia filetów z kurczaka, wykwintna, z niespodzianką w środku, można serwować z ziemniaczkami pure, kaszami, ryżem, frytkami - zawsze doskonale smakują

Składniki:

2 filety z kurczaka
4 plastry sera żółtego Gouda
4 plastry szynki Szwarcwaldzkiej
papryka mielona słodka
sól, świeżo zmielony pieprz


Ponadto 

2 jajka
2 łyżki mleka
mąka
bułka tarta
smalec gęsi lub olej do smażenia


Wykonanie:
Filety  myjemy przekrawamy na pół bardzo  delikatnie rozbijamy. Przyprawiamy, na każdą pierś kładziemy po plasterku sera i szynki.  Pierś zwijamy,obtaczamy w mące następnie w rozmąconym jajku z  dodatkiem mleka, na koniec w bułce tartej .
 Smażymy na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor.


Potrawa przygotowana przez Alicję


Smacznego :)

sobota, 16 maja 2015

Ostatnie pożegnanie

Z wielkim smutkiem informujemy, że zmarła nasza koleżanka, współzałożycielka oraz pierwsza prezes Naszego Koła Helena Kaźmierak. Łączymy się w bólu z pogrążoną w smutku rodziną.

"Nie żyjemy, aby umierać...
ale umieramy, aby żyć wiecznie"
M. Buchberger


Sernik na zimno z owsianym spodem

A oto wersja sernika, na nietypowym spodzie, z zastosowaniem ciemnej mąki, płatków owsianych, siemienia lnianego, orzechów, migdałów,

Składniki:


0,5 szklanki mąki gryczanej
1,5 szklanki płatków owsianych górskich
0,5 kostki masła
2 jajka
0,5 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku go pieczenia
po 1 łyżce: siemienia lnianego, orzechów drobno posiekanych, rodzynek, żurawiny


Masa serowa

500 gram sera białego półtłustego
0,5 szklanki cukru pudru
100 ml śmietanki 30 %
2 łyżeczki żelatyny
50 gram zmielonych migdałów
50 gram zmielonych orzechów
60 ml gorącej wody

Masa śmietanowa

600 ml śmietanki 30%
2 łyżki cukru pudru
1 galaretka truskawkowa

Poncz

0,5 szklanki  soku pomarańczowego


Wykonanie:

Na suchej  patelni podpiekamy płatki owsiane razem z siemieniem lnianym, orzechami oraz rodzynkami i żurawiną, następnie dodajemy masło, smażymy  5 -10 minut cały czas mieszając, studzimy. Jajka ubijamy z cukrem do białości, dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia oraz wystudzone płatki. Mieszamy składniki delikatnie, wylewamy na tortownicę o średnicy 24 cm. wyłożoną papierem pergaminowym. Pieczemy 20 minut w temperaturze 160 stopni C. Ciasto studzimy.

Ser mielimy trzykrotnie w maszynce do mięsa. Do zmielonego sera dodajemy śmietankę oraz orzechy z migdałami mieszamy. Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie, studzimy dodajemy do masy serowej. 

Galaretkę rozpuszczamy w 1 szklance gorącej wody, zostawiamy do lekkiego stężenia. Śmietankę ubijamy razem z cukrem pudrem, dodajemy tężejącą galaretkę.

Ciasto nasączamy sokiem pomarańczowym, wykładamy masę serową wstawiamy do lodówki na 30 minut, na ser rozkładamy masę śmietanową. Wstawiamy do lodówki najlepiej na całą noc aby ciasto dobrze zastygło. Dekorujemy według uznania.




Smacznego :)





piątek, 15 maja 2015

Placki ziemniaczane

Składniki:

1 kg ziemniaków
2 cebule
2 jajka
4 łyżki mąki pełnoziarnistej
po szczypcie tymianku, oregano
sól i pieprz do smaku
olej do smażenia




Wykonanie:

Ziemniaki, cebulę obieramy,  następnie trzemy na tarce o średnich oczkach. Starte warzywa przekładamy do sitka, aby odsączyły się z nadmiaru soku nad miską. Sok zostawiamy aby na dnie osadziła się skrobia którą dodajemy do ziemniaków. Cały odsączony płyn zlej do osobnej miseczki i zachowaj na później. Do startych ziemniaków dodajemy mąkę, jajka, przyprawy składniki dokładnie mieszamy ze sobą.
Na patelnię wlewamy olej rozgrzewamy mocno. Łyżką kładziemy placki smażymy z obu stron na złoty kolor. Usmażone placki wykładamy na ręcznik papierowy aby ociekły z tłuszczu. Podajemy według uznania.





Smacznego :)

czwartek, 14 maja 2015

Pan Rabarbar

Składniki:


4 jajka dużych
1 kostka margaryny
1,5 szklanki cukru
3 szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku .do pieczenia
2 łyżki kakao
7 gałązek rabarbaru

szczypta soli

Wykonanie:


Margarynę trzemy na tarce o dużych oczkach, dodajemy 1/2 szklanki cukru, cukru wanilinowego, mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia oraz żółtka. Wyrabiamy ciasto, które następnie dzielimy na 3 części, do jednej części dodajemy kakao zagniatamy, wkładamy do zamrażalki na 3 godziny. Z rabarbaru usuwamy włókna za pomocą małego noża,  kroimy na dłuższe kawałki zasypujemy 2 łyżkami cukru odstawiamy. Białka ubijamy z solą na sztywną pianę, następnie dodajemy pozostały cukier, ubijamy do momentu rozpuszczenia się cukru Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia.Trzemy  jedną białą część ciasta na tarce o dużych oczkach, następnie ciemną część na którą nakładamy odcedzony rabarbar z nadmiaru soku przykrywamy ubitymi białkami na wierzch ścieramy drugą część białego ciasta. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C pieczemy przez 45 min.


Ciasto w wykonaniu pani Prezes Leokadii


Smacznego :)

środa, 13 maja 2015

Pulpety chlebowe z gulaszem

Doskonały sposób na wykorzystanie czerstwego pieczywa, takie właśnie ma zastosowanie w tym daniu, oto nietypowe pulpety jarskie, ale z dodatkiem gulaszu stanowią znakomity duet na obiadowe danie...

Składniki:

1 czerstwy chleb
2 jajka
2 cebule czerwone
150 gram boczku wędzonego
3 łyżki bułki tartej
100 gram żółtego sera
mielony kmin rzymski, kolendra, papryka mielona ostra
sól, świeżo zmielony pieprz
mąka krupczatka do panierowania


Gulasz

0,5 kg  mięsa wieprzowego
1 cebula
1 puszka mieszanki kukurydzy z fasolą w sosie pomidorowym
1 łyżka koncentratu pomidorowego
100 gram serka topionego paprykowego
sól, świeżo zmielony pieprz
papryka słodka mielona wędzona, tymianek



Wykonanie:

Chleb moczymy w mleku, dokładnie odciskamy z nadmiaru mleka. Cebule obieramy kroimy w drobniutką kosteczkę. Patelnię rozgrzewamy z odrobiną tłuszczu, wrzucamy cebulkę podsmażymy dodajemy pokrojony w kostkę boczek smażymy. Do chleba wbijamy jajka, dodajemy ser żółty który ścieramy na tarce jarzynowej o grubych oczkach, usmażony boczek z cebulką, przyprawy oraz bułkę tartą, wyrabiamy dokładnie masę. Pulpety można przyrządzić w dwóch wersjach gotowanej oraz smażonej.  Podajemy z gulaszem w sosie pomidorowym.

Wersja I pulpety gotowane:

Do garnka wlewamy wodę solimy. Robimy niewielkie pulpety, które obtaczamy w mące, kładziemy do wrzącej wody, gotujemy 15 - 20 minut. Wyciągamy łyżka cedzakową.


Wersja II pulpety smażone.

Rozgrzewamy olej na patelni, kładziemy pulpety panierowne w mące, smażymy na złoty kolor z obu stron.


Mięso myjemy kroimy w kostkę przyprawiamy odstawiamy na 30 minut. W rondlu rozgrzewamy olej, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulkę, dorzucamy mięso, smażymy 20 minut, następnie dokładamy serek topiony, po 10 minutach dorzucamy mieszankę kukurydzy z fasolą, przecier pomidorowy, dusimy jeszcze 10 -15 minut.



Smacznego :)

wtorek, 12 maja 2015

Ciasto 3 bit

Lekkie, tortowe, aromatyczne ciasto, kakaowe, z nasączonymi herbatnikami, jakość kremu sprawia, że jest niesłodkie, efektowne, wspaniałe dla amatorów ciast kremowych

Składniki:


6 jajek
0,5 szklanki cukru pudru
3/4 szklanki mąki pszennej
2 czubate łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli



Masa

800 ml śmietanki 30%
200 gram serka mascarpone
2 łyżki cukru pudru


Ponadto

8 paczek herbatników
1 puszka ugotowanego skondensowanego mleka słodkiego
100 ml wódki
sok z 1 cytryny
200 gram posiekanych orzechów



Wykonanie:


Białka ubijamy ze szczyptą soli, pod koniec ubijania dodajemy po łyżce cukru. Do ubitej piany dokładamy po jednym żółtku, bardzo delikatnie mieszając najlepiej drewnianą łyżką, następnie dodajemy po łyżce przesianej przez sito mąkę razem z proszkiem do pieczenia i kakaem. Przelewamy masę do blaszki wyłożonej papierem pergaminowym. Pieczemy 35 minut w temperaturze 180 stopni C.

Schłodzoną śmietankę ubijamy z cukrem pudrem na sztywno dodajemy serek delikatnie łączymy. Masę dzielimy na 3 części

Biszkopt przekrawamy na pół smarujemy połową masy kajmakowej, przykrywamy herbatnikami, które nasączmy wódką wymieszaną z sokiem z cytryny.Ciastka przykrywamy masą śmietanową, układamy następną warstwę z ciastek nasączamy ponczem smarujemy pozostałym kajmakiem, wykładamy następną warstwę śmietanową, przykrywamy biszkoptem smarujemy pozostałą masą śmietanową. Posypujemy posiekanymi orzechami.


Ciasto przygotowała Małgorzata



Smacznego :)

poniedziałek, 11 maja 2015

Pasta z wędzonej makreli

Makrele powinniśmy spożywać często, zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe, w wersji wędzonej stanowią doskonały składnik past do chleba, czy krakersów, przyrządzajmy z nich często jak tylko się da potrawy, bo są nieodzownym źródłem witamin i składników bardzo pożądanych dla naszego organizmu

Składniki:

1 świeżo uwędzona makrela
1 cebula czerwona
3 ogórki konserwowe w curry
2 jajka ugotowane na twardo
sól, świeżo zmielony pieprz.
2 łyżki majonezu


Wykonanie:

Rybę wędzoną czyścimy z ości oraz skórki. Makrelę, obraną cebulę, jajka oraz ogórki, kroimy w kosteczkę. Przekładamy do miseczki przyprawiamy, mieszamy dokładnie składniki z dodatkiem majonezu. Odstawić na minimum 1 godzinę przed podaniem.




Smacznego :)

niedziela, 10 maja 2015

Sernik zdziwiony

Sernik zdziwiony, dlaczego zdziwiony? dlatego, że jest bardzo płynny kiedy wylewa się na blaszkę i wydaje się, że się nie uda, a mimo tego wrażenia udaje się i zdziwieniu niema granic, że jest przepiękny i przepyszny, zdziwiony jest też konsumujący, że tak wspaniale smakuje

Składniki:

2 szklanki mąki  tortowej
0,5 kostki margaryny
4 łyżki cukru
2 łyżeczki płaskie proszku do pieczenia
2 żółtka
1 jajo


Masa serowa

1 kg sera śmietankowego z wiaderka
2 budynie śmietankowe
1,5 szklanki cukru
6 jaj
1 cukier wanilinowy
3/4 szklanki oleju
1 łyżeczka soku z cytryny
2,4  szklanki zimnego mleka
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia


Wykonanie:

Na stolnicę przesiewamy mąkę dodajemy pozostałe składniki, wyrabiając dokładnie ciasto. Wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem pergaminowym, wykładając również boki blaszki. Na ciasto wylewamy masę serową.

Do dużej miski wkładamy ser, żółtka, cukier wanilinowy, budyń składniki miksujemy na gładką masę, wlewając powoli olej. Ubijamy wszystkie białka oraz białka od ciasta z cukrem na sztywną pianę. Dodajemy do masy serowej stopniowo ubite białka oraz mleko mieszając delikatnie łyżką do powstania jednolitej masy (masa będzie rzadka). 
Pieczemy 60 minut w temperaturze 180 stopni C. 
Po upieczeniu ciasta przykrywamy papierem następnie drewnianą deską większą od blaszki odwracamy blaszkę do góry dnem. Odstawiamy na 12 godzin do wystudzenia. 


Ciasto wykonaniu Janeczki 




Smacznego :)

sobota, 9 maja 2015

Kotlet schabowy tradycyjny

A oto odsłona najpopularniejszego kotleta, co oznacza, że bardzo lubianego, ale prawda, że mimo popularności, zawsze mamy na niego apetyt? na takiego prosto z patelni, chrupkiego? Jego zaletą jest to, że  z jego udziałem jest bardzo szybki obiad

Składniki:


0,5 kg schabu bez kości
sól, świeżo zmielony pieprz,
mielona słodka wędzona papryka, tymianek, mielona kolendra


Ponadto

2 jajka
2 łyżki mleka
mąka
bułka tarta
smalec gęsi lub olej do smażenia


Wykonanie:

Mięso myjemy, osuszamy, kroimy w plastry na ok 2 cm. Rozbijamy tłuczkiem do mięsa lub stekownicą. Przyprawiamy, następnie odstawiamy na 20 minut. Mięso obtaczamy mące, następnie w roztrzepanym jajku z dodatkiem mleka, na koniec w bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor.



Potrawa przygotowana przez Alicję



Smacznego :-)

piątek, 8 maja 2015

Wykwintny tort z masą śmietanową

Tort, to samo w sobie wykwintne ciasto, zawsze dopracowane, puszyste, pięknie udekorowane, przełożone smakowitą masą , to wszystko sprawia, że stanowi iście królewski kąsek do filiżanki kawy

Składniki:


6 jajek
1 szklanka cukru
1 czubata szklanka mąki pszennej
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia



Masa

1 litr śmietanki 30%
4 łyżki cukru pudru
skórka z 1 cytryny
2 opakowanie serka mascarpone

Ponadto

50 gram orzechów włoskich
50 gram obranych ze skórki migdałów.
1 pomarańcza


Wykonanie:

Jajka wbijmy do miski dodajemy cukier miksujemy do białości. Mąkę przesiewamy łączymy ze kakaem  dodajemy proszek do pieczenia mieszamy. Do ubitej masy jajecznej dodajemy partiami mąkę bardzo delikatnie mieszając ciasto aby nie opadło. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C, ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 26 cm wyłożonej papierem pergaminowym. Ciasto pieczemy ok 20-30 minut. Upieczone ciasto studzimy.
Śmietankę ubijamy z cukrem pudrem na sztywną masę, dodajemy startą skórkę z cytryny oraz serek mascarpone delikatnie łącząc ze sobą składniki.
Wystudzone ciasto przekrawamy na 3 części, masę również dzielimy na 3 części. Ciasto układamy na paterze, pierwszy  krążek smarujemy masą przykrywając go następnym krążkiem biszkoptowym, który smarujemy masą, przykrywamy ostatnim krążkiem ciasta, smarujemy masą. Orzechy oraz migdały drobno siekamy, posypujemy wierzch tortu. Pomarańczę obieramy dokładnie ze skórki przekrawamy na drobne cząstki, dekorujemy brzegi tortu.


Tort upiekła Małgorzata


Smacznego :)



czwartek, 7 maja 2015

Ryba z ananasem

Ryba z tym sosem doskonale smakuje, słodkie ananasy przełamują kwaśny smak pomidorów, wszystkie smaki łączą się i stanowią znakomitą harmonię smaków pasujących do ryby. Warto je spożywać z uwagi na zawartość cennych składników zwłaszcza kwasów omega nam niezbędnych, zawartych zwłaszcza w rybach morskich, należy je spożywać przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Składniki:

1 kg filetów z ryby 
4 cebule
1 puszka ananasa
1 puszka pomidorów 
pieprz cytrynowy
sól, pieprz świeżo zmielony


Ponadto

mąka
bułka tarta
tłuszcz do smażenia



Wykonanie:

Rybę myjemy kroimy na niewielkie kawałki, kładziemy na ręcznik kuchenny obsuszamy z nadmiaru wody. Oprószamy solą oraz pieprzem cytrynowym zostawiamy na 10 minut. Rybę obtaczamy w bułce wymieszanej z mąką. Smażymy na rozgrzanym tłuszczu. Usmażoną rybę kładziemy na ręcznik kuchenny aby wsiąkł nadmiar tłuszczu. Cebulę obieramy przekrawamy na pół i kroimy w cienkie plasterki. W rondlu rozgrzewamy masło dodajemy cebulę smażymy, następnie dokładamy pokrojonego w kostkę ananasa, dusimy razem ok 10 minut. Pomidory oraz sok z ananasa miksujemy razem, wlewamy do rondla. Gotujemy na wolnym ogniu aż sos zgęstnieje doprawiamy solą i pieprzem. Na półmisek kładziemy rybę i polewamy sosem ananasowym, zostawimy do wystudzenia.


Danie przygotowane przez Alicję


Smacznego :)